Grupa pięciu uczniów z VII klasy Szkoły Podstawowej w Rogóżnie przystąpiła w październiku 2019 r. do Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego „POSTAW NA SŁOŃCE”.
Celem konkursu było przygotowanie krótkiego filmu edukacyjnego – reportażu, prezentującego mikroinstalacje OZE (Odnawialne Źródła Energii) w najbliższym środowisku. Przygotowany film miał być wykorzystany do lokalnej kampanii promującej OZE w szkole i w społeczności Rogóżna. W nagrywanym przez nas reportażu chcieliśmy poruszyć temat eksploatacji mikroelektrowni fotowoltaicznych oraz warunków ekonomicznych przedsięwzięcia. Informacje na ten temat zdobywaliśmy z różnych źródeł: poprzez rozmowy z właścicielami domków jednorodzinnych, którzy eksploatują tego typu instalacje, czytaliśmy felietony, oglądaliśmy filmy oraz szukaliśmy informacji w Internecie. W reportażu chcieliśmy pokazać mikroinstalacje, ich działanie oraz potencjalny zysk, jaki niesie zainstalowanie fotowoltaiki dla inwestora i środowiska.
W skład zespołu, którego opiekunem była pani Barbara Szajnar weszła młodzież przejawiająca uzdolnienia managerskie, dziennikarskie, interesująca się fotografią, grafiką komputerową, scenografią, dźwiękiem. W naszej grupie znaleźli się tacy uczniowie jak: Gabriela Kiełb, Błażej Kiełb, Karol Sacała, Szymon Harpula, Jan Wikiera.
W pierwszej fazie – preprodukcji ustalono temat, pomysł na film oraz napisano scenariusz. W dalszej kolejności młodzi adepci sztuki filmowej wybrali autora zdjęć i kierownika produkcji. Przygotowali również całą dokumentację niezbędną do realizacji zdjęć filmowych, między innymi dotyczącą konkretnych miejsc, w których miały być kręcone. Zaprojektowano scenografię, przygotowano rekwizyty oraz logo zespołu wraz z nazwą oraz „czołówką” i „tyłówką” filmu.
Pierwszy etap naszych prac został ukończony, sprawozdanie wraz z szatą graficzną naszej produkcji przesłaliśmy do oceny jury. Gdy już wszystko zostało zaplanowane, przygotowane i dopięte na ostatni guzik, chcieliśmy przystąpić do realizacji zdjęć. Niestety w obecnej sytuacji spotkanie się i realizacja zadania przez uczniów i wspólne nagranie reportażu stało się niemożliwe.
Konkurs zakończono na I etapie. Kapituła konkursu oceniła nasze starania bardzo wysoko. Zajęliśmy 21 miejsce na 178 zgłoszonych drużyn w kraju, a 1 w gminie Łańcut.
Wydaje nam się, że atrakcyjna forma filmu – (urywek z życia kolegów) – przypadnie większości do gustu, a w szczególności młodszemu pokoleniu. Dzięki wskazówkom, jakich udziela nam nasza pani od informatyki (opiekun projektu) oraz informacjom zdobywanym z różnych stron internetowych, z książek uczymy się jak sprawnie nakręcić i zmontować film. Informacje od profesjonalnych fotografów i grafików posłużą w realizacji projektu. Wkładamy w niego dużo serca a także nasze doświadczenie zdobyte przez wszystkie lata nauki. Staramy się wprowadzać w życie nasze wspólne pomysły, aby film spodobał się wszystkim.
Jak mówią uczestnicy konkursu warto było poświęcić swój wolny czas i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że konkurs będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym. Nie możemy się doczekać, gdy ujrzy on „światło dzienne”.