Anna Jenke
Urodziła się 3 IV 1921 roku w Błażowej jako drugie dziecko Anny i Walentego – nauczycieli miejscowej szkoły. Dzieciństwo spędziła w małym miasteczku koło Rzeszowa, gdzie przyszła na świat. Następnie rodzinna Jenke przeprowadziła się na stałe do Jarosławia. Tu Nusia uczęszczała do gimnazjum i liceum Sióstr Niepokalanek. Wtedy zaangażowała się w harcerstwo, została drużynową w III Drużynie Harcerek im. Anny Chrzanowskiej. Sześcioletnia nauka połączona z formacją duchową zaowocowała zdaniem egzaminu dojrzałości w 1939 roku. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił dalszą edukację. W czasie okupacji Anna podjęła działalność konspiracyjną, brała udział w tajnym nauczaniu, a dla najbiedniejszych dzieci zorganizowała akcję „kromka chleba”.
W 1945 roku rozpoczęła studia w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Należała do Duszpasterstwa Akademickiego działającego w dwóch ośrodkach: przy kościele św. Anny, gdzie duszpasterzem był ks. Jan Pietraszko oraz przy kościele św. Floriana, gdzie duszpasterstwo prowadził ks. Karol Wojtyła. Czynnie zaangażowała się w działalność Sodalicji Mariańskiej i kontynuowała służbę w harcerstwie. Przynależąc do drużyny „Watra” obrała totem harcerski „Słoneczna Skała”.
Po uzyskaniu tytułu magistra filologii polskiej wróciła do Jarosławia, gdzie od 1950 roku pracowała jako nauczycielka w szkołach średnich. Jej pierwszą placówką było Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli . W trudnym czasie reżimu komunistycznego nauczała i wychowywała młodzież w duchu patriotyzmu i wartości chrześcijańskich, co spotykało się z niezadowoleniem ówczesnych władz oświatowych i skutkowało różnymi konsekwencjami, nawet utratą pracy. Po wielu staraniach powróciła do pracy w szkolnictwie podejmując obowiązki polonistki i wychowawczyni, a później dyrektora Liceum Sztuk Plastycznych. Szczególną troską otaczała zaniedbaną młodzież, osoby starsze samotne, biedne, zorganizowała akcję „dzieci ulicy”. Stała się współczesnym świeckim apostołem.
Anna Jenke zmarła w opinii świętości 15 II 1976 roku po ciężkiej chorobie nowotworowej. Doczesne szczątki spoczywają w krycie kościoła św. Mikołaja w Opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu.