„Mądrze gada, czy też plecie, ma swój język Polak przecie!
Tośmy już Rejowi dłużni, że od gęsi nas odróżnił.”
Dnia 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO w 1999r. Z tej okazji w naszej szkole już po raz kolejny miał miejsce Tydzień Języka Polskiego. Podczas zdalnej nauki podkreślaliśmy wartość ojczystej mowy i zachęcaliśmy do dbałości o jej poprawność, przypominaliśmy zawiłości ortografii, tajniki frazeologii i bogactwo gwar. Zwróciliśmy też uwagę na literaturę polską i europejską jako nieoceniony element dziedzictwa kulturowego. W tym celu uczniowie klas IV- VIII podjęli różnorodną aktywność w ramach następujących inicjatyw:
1. Dzień z ortografią - znajomość zasad ortograficznych języka polskiego w praktyce.
Do najlepszych znawców zasad ortograficznych należą:
kl. IV – Weronika Szal, Alicja Kiełb, Sebastian Czyrek
kl. V – Magdalena Turek, Filip Henclik
kl. VI – Jakub Wiśniewski, Maciej Kiełb
kl. VII – Aleksandra Szal, Zuzanna Harpula, Daria Siry
kl. VIII – Mikołaj Bosak, Gabriela Kiełb
Dzień z literaturą – portret ulubionego bohatera literackiego (kl.4-6), prezentacja poświęcona wybranej postaci z lektury szkolnej (7-8).
Uczniowie w młodszej grupie prezentowali portrety postaci literackich, zaś zadaniem pozostałych było odgadywanie imion i nazwisk bohaterów. W starszej grupie młodzież udostępniała przygotowaną prezentację multimedialną poświęconą wybranej postaci z lektur.
2. Dzień poprawności językowej – quizy.
W ramach nauki przez zabawę uczniowie wykazywali się poprawnością językową, wyszukiwali błędów językowych.
3. Dzień z twórczością – zilustrowanie trudnego polskiego słowa (kl. 4), rebusy mitologiczne (kl. 5-6), zagadki o twórcach literackich (kl. 7), tekst użytkowy w gwarze (kl.8).
Podczas czwartkowych zajęć uczniowie wykazali się wiedzą językową i literacką, wykazując się przy tym dużą kreatywnością.
4. Dzień z poezją – Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji o Annie Jenke (kl. 4-8)
Wśród 16 uczestników komisja nagrodziła najciekawsze interpretacje utworów poetyckich. Wyniki zmagań konkursowych przedstawiają się następująco:
kl. IV – VI
I miejsce: Weronika Harpula
II miejsce: Marcel Pelc
III miejsce: Sebastian Czyrek i Filip Henclik
wyróżnienia: Magdalena Turek, Izabela Witek
kl. VII – VIII
I miejsce: Patrycja Turek
II miejsce: Gabriela Kiełb
III miejsce: Daria Siry
Cieszymy się, że mimo trudnych warunków nauki podczas pandemii, udało się zachęcić dzieci i młodzież do udziału w Tygodniu Języka Polskiego i uświadomić, że warto na co dzień dbać o czystość i poprawność języka ojczystego.