Okres przedświąteczny w naszym przedszkolu był czasem intensywnych i radosnych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki, jak co roku, wykonywały dekoracje, tworzyły świąteczne kartki , dekorowały pierniczki, ubierały choinki oraz śpiewały kolędy. Tuż przed samymi świętami poznały historię narodzenia Pana Jezusa. Wszystkie te działania stanowiły wstęp do świętowania Bożego Narodzenia w domu, w gronie rodzinnym.
Tradycje bożonarodzeniowe w przedszkolu
- 8
Życzenia Świąteczne
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia - grupa Wiewiórki
- 1
I Moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”
Gdy książki czytasz, wiedzę połykasz, przygody przeżywasz, umiejętności zdobywasz”
W trudnych realiach nauki zdalnej trzecioklasiści zrealizowali I Moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki” w edycji drugiej EKOlogicznej.
Do realizacji projektu wybraliśmy książkę „Drzewo do samego nieba” autorstwa Marii Terlikowskiej. Łącząc się na wideo – lekcjach uczniowie uzupełniali „Lekturniki” i kolejno realizowali zadania zlecone w projekcie.
I tak…dzieci rysowały liście, na których zostały zapisane tytuły książek. Liście „przyfrunęły” do szkoły i utworzyły „drzewo czytelnicze”. Również postacie głównego bohatera – drzewa, wykonywane samodzielnie przez każdego z uczniów utworzyły piękny, jesienny las. Udało się również utworzyć zbiorczy plakat złożony z samodzielnych prac. Został umieszczony na bibliotecznej gazetce w szkole i czeka na uczniów, by zachęcić ich do czytania…
Uczniowie zrealizowali również zadania EKOlogiczne. „Chmurka Tosia” odkryła przed uczniami tajemnice Leśnego Zakątka i uświadomiła im jak ważna jest ochrona drzew.
9
Gminny konkurs plastyczny na kartkę bożonarodzeniową
W dniu 04.12.2020 odbył się Gminny Konkurs Plastyczny na Kartkę Bożonarodzeniową. Organizatorem konkursu był Wójt Gminy Łańcut, Centrum Kultury Gminy Łańcut oraz Ośrodek Kultury w Wysokiej. Celem konkursu było rozbudzenie wyobraźni i aktywności twórczej uczniów oraz promocja gminy. Uczestnicy mieli za zadanie wykonanie kartki bożonarodzeniowej inspirowanej wycinankami, strojami ludowymi, haftem i innymi wyrobami rękodzieła artystycznego. Uczniowie mogli zastosować techniki mieszane oraz wykorzystać materiały naturalne takie jak: drewno, sznurek, suszone owoce, papier, różnego rodzaju ziarna itp. Konkurs odbył się w 3 kategoriach wiekowych. Uczniowie naszej szkoły z zapałem przystąpili do działania. Troje z nich osiągnęło sukces. W kategorii najmłodszej- Liliana Kiełb z klasy I oraz Michał Mazur z klasy II otrzymali wyróżnienie. W kategorii klas IV-VI – Zuzanna Kojder z klasy IV zdobyła III miejsce. Nagrodzeni uczniowie wykazali się dużą starannością, kreatywnością oraz pomysłowością w zakresie doboru materiałów plastycznych.
Cieszymy się i gratulujemy!
Święty Mikołaj w przedszkolu
Dnia 07.12.2020r. przedszkolaki odwiedził św. Mikołaj. Z tej okazji dzieci zaprezentowały wierszyki oraz piosenki. Przedszkolaczki przygotowały dla św. Mikołaja prezent, który wręczyły mu na pożegnanie.
23518
Dzień pluszowego misia w przedszkolu „Misiowa fotoramka”
- 8
Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „ Magiczna Moc Bajek”
Zadania zrealizowane przez Jeżyki w listopadzie:
Moduł II – Przyjaźń i miłość
1. „Prawdziwy przyjaciel to skarb!” – rozmowa na podstawie fragmentu książki pt.: „Kubuś Puchatek”
2. Rysowanie ilustracji do wysłuchanego utworu.
3. Przepis na przyjaźń – burza mózgów.
4. Nauka piosenki pt.: „ Podajmy sobie ręce”.
5. Serduszko dla Przyjaciela – praca plastyczna.
6. „Możesz na mnie liczyć” – słuchanie opowiadania Heleny Bechlerowej „Dwaj przyjaciele”- rozmowa oraz przybliżenie dzieciom znaczenia przysłowia „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.
7. „Drzewo przyjaźni” – wykonanie grupowej pracy plastycznej.
8. „Mały człowiek duża sprawa, mały człowiek ma swe prawa! - Prawa Dziecka w oparciu o Konwencję o Prawach Dziecka i wiersz M. Brykczyńskiego „Prawa Dziecka” - zajęcia warsztatowe dla dzieci.
9. „Dobranocki z dawnych lat”- „ Reksio” – oglądanie bajki, rozmowa na temat cech charakteru głównego bohatera, rysowanie ilustracji.11
Galeria prac grupy przedszkolnej "Krasnoludki"
Galeria prac grupy przedszkolnej "Jeżyki"
- 24
Przedszkolna Grupa Wiewiórki
W tym tygodniu zaczęliśmy ( 30.11.2020) cykl zajęć EKSPERYMENTY.
Na zajęciach tych wykonaliśmy dwa doświadczenia:
Wulkan i Chmura.
Dzieciom bardzo spodobał się ten rodzaj zajęć, będą to zajęcia cykliczne, więc w najbliższym czasie czeka nas kolejna przygoda.
19
X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
"Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za aktywny udział w akcji edukacyjnej "X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia", który odbył się 2.10.2020r."
Szkolny konkurs recytatorski "Jesienne nastroje"
W dniach 23 i 24 listopada odbył się online konkurs recytatorski "Jesienne nastroje". Ze względu na aktualną sytuację został on przeprowadzony w formie online. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich, upowszechnianie kultury żywego słowa oraz prezentacja umiejętności artystycznych uczniów. Każdy uczestnik miał za zadanie przedstawić dowolny wiersz o jesieni. Uczniowie oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I - III i kl. IV - VII. Jury brało pod uwagę dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, dykcję, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny.
Recytatorzy wykazali się doskonałym opanowaniem pamięciowym tekstów, ciekawą interpretacją i prezentacją wierszy.
Jury przyznało następujące miejsca:
klasy I - III
I miejsce: Lena Kawa kl. I, Michalina Sacała kl. III
II miejsce: Filip Nicpoń kl. II, Szymon Świątoniowski kl. III
III miejsce: Lilianna Kiełb kl. I, Milena Świątoniowska kl. I
Wyróżnienie: Gabriela Dziubak kl. I, Oliwia Mytych kl. I
Klasy IV - VII
I miejsce: Weronika Harpula kl. IV
II miejsce: Zuzanna Kojder kl. IV, Jan Czapiga kl. VI
III miejsce: Sebastian Czyrek kl. IV, Patrycja Turek kl. VII
Wyróżnienie: Marcel Pelc kl. IV, Oliwia Wierzbińska kl. IV, Amelia Mazur kl. VI
Uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy pamiątkowe, a zwycięzcy nagrody książkowe.
2
Podziękowanie za dary dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci
Uczniowie naszej szkoły oraz wychowankowie przedszkola chętnie podejmują inicjatywy na rzecz innych osób i włączają się w różne akcje charytatywne. Ostatnim tego typu przedsięwzięciem zorganizowanym w naszej placówce, była zbiórka rzeczy do mikołajkowych paczek dla podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Dzięki zaangażowaniu przedszkolaków, uczniów oraz ich rodziców udało się zebrać kilkaset sztuk różnych produktów. Oprócz najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak chociażby artykuły higieniczne, nie zabrakło również pięknych ubrań, słodkości czy zabawek, które w szczególności mogą ucieszyć obdarowanych.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom - i tym małym, i tym dużym - którzy dołożyli wszelkich starań, by pomimo przeszkód związanych z ograniczonym pobytem uczniów w szkole, dostarczyć na czas potrzebne rzeczy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni rodzicom, którzy od najmłodszych lat wpajają swoim dzieciom, że warto dzielić się z potrzebującymi, dają dobry przykład oraz zachęcają swoje pociechy do podejmowania takich działań.
Z pewnością w mikołajkowy dzień, dzięki zebranym podarunkom, na ustach podopiecznych Fundacji wymaluje się ogromy uśmiech, dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim osobom o wielkich sercach, które włączyły się do akcji.
Szkolni koordynatorzy-
Samorząd Uczniowski
oraz Koło Caritas
Kolejny sukces naszych uczniów
Ośmioro naszych uczniów z klas VI i VIII wzięło udział w XVII Wojewódzkim Konkursie Turystycznym Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Na najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny, – jakiej nie znacie”. Konkurs organizowany był w ramach realizowanego zadania publicznego pt. ”Wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży szkolnej poprzez konkursy krajoznawczo – turystyczne”. Jego celem była promocja swojego regionu i Małych Ojczyzn.
Uczennice z kl. VIII: Gabriela Kiełb, Oliwia Mierzwa, Izabela Olechowska, Joanna Świątoniowska wykonały prezentację multimedialną, zajmując I miejsce. Natomiast uczniowie klasy VI w składzie: Maciej Kiełb, Szymon Stafiej, Jakub Wiśniewski opracowali folder promocyjny uzyskując II miejsce. Oba zespoły zadbały o promocję Rogóżna i najbliższych okolic, prezentując nie zawsze znane mieszkańcom walory. Kluczem do sukcesu okazały się: współpraca, wymiana wzajemnych pomysłów, sprawne posługiwanie się programami komputerowymi (Publisher, Power Point, Gimp) oraz czynne zaangażowanie, a przede wszystkim wytrwałość i entuzjazmem. Uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Barbary Szajnar.
Najważniejszym rezultatem tego konkursu jest wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży poprzez krajoznawstwo, turystykę oraz popularyzację swojej Małej Ojczyzny.
Uczestnicy konkursu otrzymali puchary, nagrody i dyplomy.
Gratulujemy zwycięzcom, życzymy wielu radości w odkrywaniu tajemnic i pięknych miejsc naszego regionu.
1
„Kto ty jesteś? - Polak mały”
10 listopada Krasnoludki, Wiewiórki i Jeżyki uczestniczyły w przedszkolnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Najmłodsze dzieci poznały symbole narodowe i wykonały flagi. Średniaki śpiewały hymn narodowy, słuchały opowiadania o 11 LISTOPADA pt.: "Rozmowa ze starszym bratem” D. Baścik-Kołek oraz wykonały kotyliony w barwach narodowych.
W najstarszej grupie odbył się DZIEŃ MAŁEGO POLAKA. Świętowanie rozpoczęło się uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki o tematyce patriotycznej. Każdy występ nagrodzony został gromkimi brawami. Jeżyki obejrzały także prezentację multimedialną pt. „ Ojczyzna swoja każdemu najmilsza”, dzięki której poznały historię odzyskania przez Polskę niepodległości oraz postać Józefa Piłsudskiego i jego Kasztanki.
Dzień ten był się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych wszystkich „MAŁYCH POLAKÓW”.20
Obchody Święta Niepodległości
Włączając się w obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięliśmy udział w akcji Szkoła do hymnu 2020. W przededniu Święta Niepodległości podczas zajęć on-line o godzinie 11:11 każda klasa wraz z wychowawcami i nauczycielami odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego z akompaniamentem. W postawie stojącej, odświętnie ubrani połączyliśmy się z naszymi grupami przez komunikator, a w wymiarze duchowym z milionami uczniów w Polsce i poza jej granicami.
Przygotowaniem do świętowania były liczne inicjatywy podjęte w poszczególnych klasach. Uczniowie własnoręcznie wykonywali flagi, kotyliony, kolorowali godło Polski, sporządzali mapę naszego kraju, a na zajęciach z wychowawcą przypominali drogę Polaków do odzyskania niepodległości, przybliżali sylwetki wybitnych Polaków i dyskutowali o potrzebie patriotyzmu, wskazując jego współczesne formy. Nie zabrakło klasowych apeli z okolicznościowymi tekstami poetyckimi i piosenkami.
Była to nasza mała lekcja szacunku i miłości do Ojczyzny i symboli narodowych.
6
"Szkoła do hymnu"
Nasza Szkoła bierze udziału w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu” i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii proponujemy wspólne śpiewanie na zajęciach online we wtorek, 10 listopada o godz.11:11.
#SzkołaPamięta
Nasza placówka wzięła udział w akcji MEN upamiętniającej ważne rocznice i wydarzenia historyczne, ze szczególnym uwzględnieniem małych ojczyzn.
Tegoroczna edycja ze względu na obostrzenia związane z epidemią, koncentrowała się przede wszystkim na działaniach wirtualnych i multimedialnych. Nie mieliśmy możliwości wyjść na cmentarz ani pod dęby pamięci poświęcone rogóżnianom. Stąd też na zajęciach z wychowawcą odwiedziliśmy wirtualnie miejsca pamięci, wspominaliśmy osoby ważne dla naszej wspólnoty – bohaterów wojennych, nauczycieli, a także bliskich zmarłych. Chętni uczniowie wykonali prezentacje multimedialne poświęcone małej ojczyźnie. Nie zabrakło również pamiątek rodzinnych i zdjęć. Ponieważ akcja przeprowadzana jest w czasie uroczystości Wszystkich Świętych, pojawiły się prace plastyczne związane z Zaduszkami.
Za udział w akcji „Szkoła pamięta” otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki. Najcenniejszym owocem tej inicjatywy jest pielęgnowanie pamięci o bliskich oraz o ludziach związanych z naszą małą społecznością.
Zbiórka darów dla dzieci z hospicjum
Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Caritas zachęcają do udziału w akcji mikołajkowej:
ZBIÓRKA RZECZY DLA PODOPIECZNYCH FUNDACJI PODKARPACKIE HOSPICJUM DLA DZIECI.
Zebrane artykuły przekazane zostaną nieuleczalnie chorym dzieciom objętym opieką domową oraz przebywającym na oddziale stacjonarnym Domu Hospicyjnego mieszczącego
się w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej 132.
Fundacja udostępniła listę najpotrzebniejszych rzeczy, które można przynosić do szkoły/przedszkola – przy drzwiach wystawione jest pudełko (można przekazać Paniom z obsługi szkoły/przedszkola).
WAŻNE: wszystkie artykuły muszą być nowe! (ze względów sanitarnych i zdrowotnych)
Zbiórka trwa do piątku 20 listopada.
Gorąco zachęcamy do włączenia się w akcję!
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie