• Programy

• Aktywna Tablica

• Nasza szkoła w roku szkolnym 2019/2020 przystąpiła do realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych – „AKTYWNA TABLICA”.

Po pozytywnym rozpatrzeniu złożonego do organu prowadzącego wniosku, szkoła otrzymała dotację w wysokości 14000 zł. Z uwzględnieniem dodatkowej kwoty 3500 zł (będącej wkładem własnym szkoły) możliwe było zakupienie trzech monitorów interaktywnych.

W ramach programu „Aktywna tablica” powołano Międzyszkolną Sieć Współpracy Nauczycieli Szkół Podstawowych w skład której wchodziły placówki w Cierpiszu, Głuchowie i Rogóżnie. Sieć ta umożliwiła wymianę doświadczeń i materiałów pomiędzy nauczycielami ww. szkół. Działania, które zostały podjęte podczas tej współpracy to, m.in. udział w lekcjach otwartych, zaprezentowanie narzędzi do tworzenia interaktywnych pomocy dydaktycznych, testowanie programów oraz stron internetowych przydatnych podczas zajęć z różnych przedmiotów, dzielenie się scenariuszami, dobrymi praktykami, swoimi poglądami i spostrzeżeniami z zakresu wykorzystania sprzętu w czasie zajęć.

W naszej szkole powołano również e-koordynatora programu oraz Nauczycielski Zespół Samokształceniowy, którego zadaniem było wspieranie dyrektora i nauczycieli w zorganizowaniu pracy szkoły z wykorzystaniem TIK.

Monitory interaktywne, które zostały umieszczone w salach klas I-III  pozwalają na wykorzystywanie nowoczesnych metod pracy na zajęciach edukacyjnych z różnych przedmiotów oraz na zajęciach dodatkowych: wyrównawczych i rozwijających zainteresowania. Nowe możliwości, jakie pojawiły się dzięki zakupieniu tego sprzętu to, m.in.:

• korzystanie podczas lekcji z e-podręczników,
            • wykonywanie ćwiczeń zawartych w multibookach,
            • udostępnianie materiałów multimedialnych, np. prezentacji, obrazów, filmów, animacji i wizualizacji 3D,
            • korzystanie z edukacyjnych gier interaktywnych.

Wprowadzenie takich działań przyczyniło się do uatrakcyjnienia zajęć, co równocześnie przełożyło się na zwiększenie aktywności, zaangażowania oraz zainteresowania dzieci.

Niewątpliwie udział w programie w znaczącym stopniu wpłynął na podniesienie kompetencji z zakresu TIK zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli naszej szkoły.