W dniu 12 lutego 2020 r. odbyło się spotkanie z "Szarym Wilkiem" - przedstawicielem kultury Indian Ameryki Północnej. Podczas spotkania dzieci z przedszkola oraz klas I-III dowiedziały się m.in. czym różni się tipi od wigwamu, jak wygląda polowanie u Indian, co wytwarzają Indianie ze skóry i kości zwierząt, jak powstał pierwszy łapacz snów, czym na co dzień zajmują się ich rówieśnicy – mali Indianie i małe Indianki. Dzieci poznały także okrzyki oraz tańce rdzennych Amerykanów, miały okazję pobawić się zabawką, zobaczyć barwny ubiór, przedmioty i symbole związane z barwną kulturą Indian
Spotkanie z policjantem - Przedszkole
10 lutego gościliśmy w przedszkolu policjanta Powiatowej Komendy Policji w Łańcucie. W ramach projektu "Bezpieczni z małym misiem" dzieci posłuchały pogadanki na temat bezpieczeństwa. Każdy przedszkolak miał także okazję zobaczyć akcesoria potrzebne do pracy funkcjonariuszom policji. Była także możliwość przymiarki kamizelek. Na koniec wizyty dzieci dostały w prezencie od pana policjanta pięknego pluszowego misia. Serdecznie dziękujemy za wizytę!
16
Dzień Babci i Dziadka
"Moja babcia i mój dziadek zawsze dają sobie radę.
Czy to w zimie, czy to w lecie,
smutków u nich nie znajdziecie"
Babcia i dziadek to oprócz rodziców, najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. I właśnie ich święto uczciliśmy 7 lutego. O godzinie 12.30 Dom Strażaka w Rogóżnie zapełnił się ukochanymi dziadkami przedszkolaków oraz dzieci klas I - III. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor, Barbara Wiśniewska, życzeniami i ciepłym słowem witając wszystkich zgromadzonych. Następnie na scenie wystąpiły kolejno: Maluszki (3-latki), Starszaki (4-, 5-latki), zerówka (6-latki) oraz klasy: I, II, III. Każda grupa przedstawiła program artystyczny, przygotowany pod okiem wychowawców. Nie obyło się bez tańców, śpiewu oraz łez wzruszenia na policzkach dziadków w trakcie wręczania upominków.
Wszystkim babciom i dziadiom naszych wychowanków życzymy jeszcze raz Wszystkiego Najlepszego!
Rekrutacja - Przedszkole
"Zdrowo jem - więcej wiem"
Pierwszaki zakończyły wiosenną edycję programu "Zdrowo jem - więcej wiem". tematyka realizowana podczas zajęć dotyczyła konieczności spożywania pierwszego śniadania w domu oraz drugiego - w szkole. Dzieci dowiedziały się jaka jest zależność pomiędzy sposobem dożywiania, aktywnością fizyczną a samopoczuciem. Poznały najnowszą Piramidę Zdrowia i dowiedziały się jak ważny jest dobór produktów do spożycia w celu utrzymania zdrowia. Wykazały się inwencją twórczą podczas konkursu na rysunek pierwszego śniadania oraz zebrały przepisy i stworzyły Klasową Książkę Śniadaniową. W grupach pracowały nad stworzeniem wlasnej gry planszowej mającej na celu uczenie dokonywania właściwych wyborów żywieniowych oraz promowania aktywnego trybu życia.
Zorganizowano "warsztaty kulinarne" podczas których dzieci wykonały kanapki i zdrowe przekąski. Częstowano nimi kolegów i kolezanki starszych klas podczas działan promocyjnych w szkole.
Pamiętajmy, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.
57
XIV Gminny Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Kolęd i Pastorałek
W dniu 02.02.2020 r. w Kraczkowej odbył się XIV Gminny Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Kolęd i Pastorałek pod hasłem: ,,Z Janem Pawłem II śpiewamy kolędy i pastorałki”.
Celem konkursu był rozwój muzycznych zainteresowań uczniów, oraz upowszechnianie znajomości kolęd i pastorałek.
Patronat nad Festiwalem objął Wójt Gminy Łańcut.
W wokalnych zmaganiach, naszą szkołę reprezentowała Zuzanna Harpula z kl 6, która za wykonanie kolędy pt: ,,Anioł Pasterzom mówił” otrzymała II miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Dzień Kubusia Puchatka w Przedszkolu
17 stycznia obchodziliśmy w przedszkolu święto jednego z naszych ulubionych misiów - Kubusia Puchatka. Z tej okazji przypomnieliśmy sobie kim jest autor "Kubusia" oraz zobaczyliśmy zdjęcie pierwszego pluszaka syna A. A. Milne, który zainspirował autora do napisania pierwszych opowiadań o tytułowym misiu. Dzieci były zaskoczone, że Krzyś istniał naprawdę, a Kubuś to był jego pluszowy miś. Przedszkolaki zrozumiały także, że przygody Kubusia Puchatka poznali już ich rodzice, a nawet dziadkowie kiedy byli jeszcze dziećmi. Z tej okazji wykonaliśmy wiele zadań: zagadki ze Stumilowego Lasu, misiowe rymowanki - pokazywanki i degustowanie miodku prosto od pszczółek. Na koniec grupa "Wiewiórek" urządziła dla młodszej grupy "Krasnoludków" spontaniczny teatrzyk. W okresie ferii przedszkolaki się nie nudzą!
6
Konkurs Plastyczny ,,Zapobiegajmy pożarom”
W dniu 03.01.20 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Plastycznym pod hasłem: ,,Zapobiegajmy pożarom”.
Konkurs ma na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży ochroną przeciwpożarową, tradycją środowisk strażackich oraz rozwój uzdolnień plastycznych.
Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji przedstawiającej udział jednostek straży pożarnych w akcjach ratowniczo-gaśniczych, w zwalczaniu klęsk żywiołowych i ekologicznych, a także ukazania ich działalności prewencyjnej i kulturalnej.
Na szczeblu gminnym w kategorii klas I-III, Sebastian Czyrek z kl 3 zajął III miejsce, zaś w kategorii klas VII-VIII, Gabriela Kiełb z kl 7 otrzymała II miejsce.
Natomiast w eliminacjach powiatowych, praca malarska Gabrysi okazała się zdecydowanie najlepsza, co przełożyło się na przyznanie jej I miejsca, oraz kwalifikację na szczebel wojewódzki.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy im dalszych sukcesów.
Dystrybutory wody
Informacja Wójta Gminy Łańcut:
Szanowni Państwo
14 stycznia 2020 r. w szkołach podstawowych gminy Łańcut zakończyliśmy montaż filtrujących dystrybutorów wody. Dzięki temu uczniowie, pracownicy szkół, czy też osoby trzecie przebywające na terenie placówek mogą bezpłatnie korzystać z przefiltrowanej i zdatnej do spożycia wody pitnej.
Działający od dziś WATERPOINT to nowoczesny system oparty na podłączeniu dystrybutora do istniejącej sieci wodociągowej i filtracji wody bezpośrednio przed jej spożyciem, co daje gwarancję bezpieczeństwa i świeżości wody.
Takie rozwiązanie zapewnia nieograniczony dostęp do wody bez konieczności wymiany butli, zakupów wody gazowanej czy magazynowania zapasów wody. W ramach umowy zawartej przez gminę z firmą dostawca jest zobowiązany do regularnych przeglądów dystrybutorów, wymiany filtrów i ewentualnych napraw wszelkich usterek.
Główne korzyści wynikające z wdrożenia systemu:
1 Ochrona środowiska – piecie wody z dystrybutora to mniejsze zużycie plastiku. Dlatego przy dystrybutorach nie będzie plastikowych czy papierowych kubeczków. Warto rozważyć zaopatrzenie dziecka w trwałe naczynia do spożycia wody np. bidon.
2 Oszczędności finansowe dla gminy – mniej plastiku w szkołach to mniej odpadów (od 2020 r. firma odbierająca odpady rozlicza gminę z każdej tony wyprodukowanych śmieci).
3 Oszczędności finansowe dla uczniów, rodziców - zamiast codziennego kupowania wody butelkowej w sklepie wystarczy jednorazowo zaopatrzyć dziecko w np. bidon.
4 Zdrowie - powszechny i nieograniczony dostęp do wody pitnej jest ważnym czynnikiem w profilaktyce walki z otyłością zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Zachęcam do zapoznania się ze stroną https://waterpointsystem.pl/woda-w-szkole Znajdą tam Państwo szereg ważnych informacji na temat wdrażanego rozwiązania w szkołach.
Z poważaniem
Jakub Czarnota wójt gminy Łańcut
Zabawa karnawałowa
Zabawa choinkowa to jedno z najbardziej lubianych wydarzeń w kalendarzu imprez szkolnych. Z niecierpliwością oczekują jej młodsi, ale z niemałymi emocjami podchodzą do niej starsi uczniowie. W sobotę 11 stycznia przez feriami zimowymi sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła się w salę balową udekorowaną balonami, światełkami i serpentynami. Najpierw wypełniła się uczniami klas I – IV, którzy prezentowali się w ciekawych kostiumach. Były księżniczki i motylki, ale nie zabrakło czarodziejek, pojawili się rycerze, ale też piłkarze i strażacy czy policjanci. Później swój czas mieli starsi uczniowie. Już bez strojów karnawałowych, ale w świetnych humorach równie dobrze się bawili. Uczniom towarzyszyli ich wychowawcy oraz rodzice. Muzyka, tańce, zorganizowane zabawy i interesujące konkurencje zapewniał animator zabawy choinkowej. Najpopularniejsze w poszczególnych grupach wiekowych okazały się „Kaczuszki”, i „Chusteczka haftowana”. Podczas przerw uczestnicy mogli odpocząć w swoich klasach i skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Zabawa była bardzo udana, szkoda, że „choinka” jest tylko raz w roku!
6
„I nam kolędować by trzeba…” – Wieczór Kolęd w Rogóżnie
„…noc cichą, cichutką
w radości nie w smutku
i nam kolędować by trzeba…”
10 stycznia w piątkowy wieczór Zespół Szkół im. Anny Jenke rozbrzmiewał gromkim śpiewem pieśni bożonarodzeniowych. Cała społeczność szkolna na czele z Panią Dyrektor Barbarą Wiśniewską, zaproszeni goście, licznie zgromadzeni rodzice, dziadkowie i zainteresowani mieszkańcy spotkali się w świątecznej atmosferze, by tradycyjnie śpiewać kolędy.
Tegoroczny Wieczór Kolęd rozpoczął się występem szkolnego zespołu wokalno-instrumentalnego prowadzonego przez p. Małgorzatę Orłoś. Następnie trzecioklasiści pogłębili nastrój bożonarodzeniowy prezentując jasełka przygotowane pod kierunkiem p. Małgorzaty Maternowskiej. Później każda klasa miała okazję zaśpiewać swoją ulubioną kolędę, a chętni uczniowie występowali indywidualnie śpiewając i grając tradycyjne kolędy i nowoczesne pastorałki. Zainteresowanie było ogromne, a to jest potwierdzeniem faktu, że dzieci i młodzież mają różnorodne talenty i rozwijają je. Każdy wykonawca otrzymywał od Pani Dyrektor pamiątkowego aniołka. Na koniec rozbrzmiał wspólny śpiew „Podnieś rączkę Boże Dziecię”.
Pani Barbara Wiśniewska podziękowała zgromadzonym, a szczególnie zaproszonym Radnym Gminy Łańcut Panu Janowi Kiełb i panu Tomaszowi Harpula oraz emerytowanym nauczycielom i pracownikom szkoły. Wszyscy kolędnicy zostali zaproszeni na kolejne spotkanie już za rok.
Wieczór kolęd i pastorałek
.
„BÓG SIĘ RODZI…”
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Dlatego też tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było i w tym roku. Uczniowie klasy III mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności artystycznych, aktorskich, wokalnych i muzycznych. W pięknej scenografii i w specjalnie przygotowanych kostiumach wprowadzili zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Mogliśmy po raz kolejny przeżyć historię narodzin Jezusa Chrystusa. Na scenie pojawił się. Józef, Maryja z dzieciątkiem, Trzej Królowie, aniołowie, pastuszkowie i dzieci. Przedstawienie przeplatane było licznymi kolędami i pastorałkami śpiewanymi przez uczniów klasy trzeciej, a także zespół wokalny naszej szkoły. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i czas poświęcony na próby – opłacił się. Jasełka bardzo się podobały. Zostały ciepło przyjęte przez publiczność i nagrodzone gromkimi brawami. . Po występie głos zabrała pani dyrektor, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia i symbolicznie cała społeczność szkolna połamała się opłatkiem.
13
Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.
17 grudnia uczniowie klas I-III odwiedzili Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Mieli możliwość na własne oczy zobaczyć, jak powstają przepiękne, ręcznie wykonywane ozdoby choinkowe. Dzieci rozpoczęły zwiedzanie pod opieką pani przewodniczki od oglądania wystaw z dekoracjami świątecznymi charakterystycznymi dla stylu amerykańskiego, wiktoriańskiego, francuskiego, skandynawskiego oraz staropolskiego. Następnie podziwiały mnóstwo eksponatów bombek – o różnych kształtach, barwach i rozmiarach. Obserwowały również pokaz dmuchania oraz wieloetapową pracę malowania tych niezwykłych małych dzieł sztuki. Niewątpliwie dużą atrakcją dla wszystkich uczniów był udział w warsztatach, podczas których każdy mógł samodzielnie ozdobić bombkę według własnego pomysłu. Powstało dzięki temu wiele pięknych i bardzo pomysłowo pomalowanych ozdób, które wraz z bombkami z imieniem, jakie otrzymali uczniowie będą upiększać ich choinki.
12
Wojewódzki Konkurs ,,Jesienią góry są najszczersze”
14 grudnia 2019 roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie pod hasłem ,,Jesienią góry są najszczersze”.
Zadaniem dzieci było zilustrowanie piękna przyrody bieszczadzkiej oraz wykonanie piosenki opiewającej tą uroczą część Podkarpacia.
W kategorii prac plastycznych, Amelka Mazur z klasy V zdobyła II miejsce, zaś Szymon Stafiej z kl V otrzymał wyróżnienie.
Prace naszych uczniów urzekły jurorów pomysłowością, pięknem kompozycji, poprawnością perspektywy oraz estetyką.
W kategorii muzycznej szkołę reprezentował Zespół wokalny, który piosenką ,,Bieszczady” wyśpiewał wyróżnienie.
Gratulujemy i życzymy Wam sukcesów na przyszłość!!!
Narty – czyli wspaniała zabawa na śniegu!
13 grudnia wyjechaliśmy do malowniczo położonego Centrum Narciarskiego MASTER SKI w Tyliczu. W wyjeździe wzięli udział uczniowie z klasy V i VI. Naukę jazdy rozpoczęliśmy od solidnej rozgrzewki. Następnie pod okiem instruktorów początkujący narciarze poznawali podstawowe zasady bezpieczeństwa na stoku, uczyli się jazdy pługiem oraz korzystania z wyciągów. Początki nie były łatwe, ale po kilkunastu zjazdach wszyscy doskonale sobie radzili. Warunki na stoku dopisały choć sama pogoda była początkowo trochę kapryśna. Silny wiatr i przelotne opady deszczu ze śniegiem utrudniał nam jazdę. Mimo to dobry humor nas nie opuszczał przez cały wyjazd. Do domu wróciliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni z nadzieją, że to nie był ostatni wyjazd na narty w tym roku szkolnym.
7
Spotkanie ze strażakiem
11 grudnia odwiedził nas w szkole Pan Piotr Glac – strażak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie. Przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, oraz podobnie jak w poprzednich latach wręczył kalendarze z wizerunkiem strażaka. W związku ze zbliżającymi się świętami Pan Piotr złożył nam także życzenia. My również przekazaliśmy życzenia dla wszystkich strażaków z Komendy Powiatowej PSP od całej społeczności naszej szkoły.
Odwiedziny Wójta Gminy Łańcut
6 grudnia Przedszkole Publiczne w Rogóżnie odwiedził ważny gość - Wójt Gminy Łańcut, Jakub Czarnota. W czapce Mikołaja odwiedził każdą z grup i rozdał wszystkim dzieciom słodki upominek. Zwieńczeniem wizyty były pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy za pamięć o naszym przedszkolu.
5
Mikołajki w Filharmonii Podkarpackiej
Tegoroczne Mikołajki klasy IV, V i VI spędziły wyjątkowo, bo w Filharmonii Podkarpackiej. Niecodzienna oferta - „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego - przyciągnęła wielu widzów . Dla wszystkich uczniów był to pierwszy kontakt z baletem, ale jak zapewniała większość, na pewno nie ostatni.
Znana opowieść o dziewczynie zamienionej w łabędzia, w której zakochał się książę, została dostosowana do młodego odbiorcy. W czasie spektaklu lektor ciekawie wprowadzał w klimat baletowej historii. Tancerze z grupy artystycznej ART DANCE zaprezentowali wyjątkową technikę baletu i tańca klasycznego. Wspaniała muzyka w wykonaniu orkiestry symfonicznej pod batutą Wojciecha Rodka również zrobiła ogromne wrażenie.
Widzowie byli zauroczeni spektaklem. Taniec, muzyka, kostiumy i scenografia sprawiły, że młode pokolenie zainteresowało się klasyką - najsłynniejszym baletem wszech czasów.
1
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie