Z inicjatywy Instytut Pamięci Narodowej 26 października br. w naszej miejscowości odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy batalionu “Zośka" biorących udział w akcji " Jula", a podczas obchodów Święta Niepodległości jej poświęcenie. Nocą z 5 na 6 kwietnia 1944 roku Armia Krajowa przeprowadziła w Rogóżnie operację wysadzenia przepustu kolejowego, zakończoną sukcesem. Uczestniczyli w niej minerzy z batalionu "Zośka" na czele z Janem Rodowiczem ps. "Anoda" oraz ubezpieczający ich żołnierze Obwodu Łańcut AK. Na tę okoliczność IPN przygotował wystawę, która po uroczystościach z Ośrodka Kultury została przeniesiona do szkoły. Uczniowie wszystkich klas z wychowawcami i nauczycielem historii zwiedzali ją i poznawali szczegóły akcji oraz życiorysy osób zaangażowanych. Była to interesująca lekcja patriotyzmu dotycząca Polski i naszej Małej Ojczyzny.
Wystawa poświęcona akcji „Jula”
- 19
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada 2024 r. w naszej szkole odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W tym dniu chętni uczniowie z klas I – III przyszli do szkoły przebrani za różne postacie z popularnych bajek. Wśród nich można było dostrzec między innymi: Czerwonego Kapturka, Elzę, Myszkę Miki, Kubusia Puchatka, Batmana, Smoka Wawelskiego, Minionka. Bajkowe postacie wraz z panią bibliotekarką odwiedziły przedszkolaków, którzy byli bardzo zadowoleni z wizyty niecodziennych gości i chętnie pozowali do wspólnego zdjęcia.
Uczniowie klas II i III wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Bajkach, w którym mieli okazję wykazać się znajomością treści najbardziej popularnych bajek. I miejsce zajął Nikodem Staszewski kl. II, II miejsce: Paulina Milik kl. II, III miejsce: Aleksandra Golenia kl. III. Wyróżnienie zdobyli: Julia Kiełb, Seweryn Krzywonos kl. II. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek były okazją dla uczniów do przeniesienia się do świata wyobraźni, przypomnienia sobie swoich ulubionych bohaterów bajkowych, wspólnej zabawy i twórczego myślenia.
18
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych i pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki szkolnej
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. w czwarty poniedziałek października, a od 2008 r. – przez cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych uczniów.
W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego, jako hasło tego miesiąca wybrało „Poznajmy się w bibliotece”. W naszej szkole z okazji tego święta przedstawiciele uczniów klas IV – VIII wzięli udział w turnieju wiedzy o książce i bibliotece. W klasach IV – V I miejsce zajęła Liliana Sacała kl. IV, II miejsce: Zuzanna Sas kl. IV, Lena Kawa kl. V, III miejsce: Marianna Krzywonos kl. IV. W klasach VI – VIII I miejsce zajęła Weronika Harpula kl. VIII, II miejsce: Emilia Tomaszek kl. VI, Michalina Sacała kl. VII, III miejsce: Rita Henclik kl. VII, Michał Michno kl. VII.
Przy współpracy z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej został zorganizowany konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater książkowy”, w którym udział wzięli uczniowie klas II – III. I miejsce zajęli: Weronika Mroszczyk kl. II, Maksymilian Stącel kl. III, II miejsce: Milena Bester kl. II, Laura Szal kl. III, III miejsce: Emilia Blok kl. II, Piotr Rusek kl. III, Aleksandra Golenia kl. III. Wyróżnienie otrzymali: Antoni Krzywonos kl. II, Maciej Henclik kl. II, Nikodem Staszewski kl. II, Mikołaj Nikodem kl. II, Nikola Lęcznar kl. III, Mikołaj Harpula kl. III, Ksawery Olechowski kl. III, Zuzanna Szewczyk kl. III. Zwycięzcy turnieju i konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Ważnym wydarzeniem, które odbyło się 29 października w bibliotece szkolnej było pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści rozwiązywali różne zagadki, odpowiadali na zadawane pytania, uczestniczyli w zabawie ruchowej związanej z książką, zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników. Poznali także zasady dotyczące zachowania się w bibliotece i wypożyczania książek. Następnie przyszli czytelnicy w obecności pani dyrektor, i swojej wychowawczyni złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i starannie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu pani bibliotekarka pasowała pierwszoklasistów na pełnoprawnych czytelników biblioteki szkolnej. Pani dyrektor Barbara Wiśniewska życzyła nowo pasowanym czytelnikom radosnego obcowania z książką i wręczyła im pamiątkowe dyplomy.
Po włączeniu uczniów klasy pierwszej do grona czytelników przyszedł czas na wypożyczenie pierwszej książki. Mamy nadzieję, że uroczystość pasowania na czytelnika była miłym przeżyciem i na długo zapadnie w ich pamięci, a biblioteka będzie kojarzyła im się z bezpiecznym i radosnym miejscem, gdzie każdy jest mile widziany.
15
Gminne obchody Święta Niepodległości
Nasza mała społeczność włączyła się w gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, które 11 listopada odbyły się w Rogóżnie. Po uroczystej Mszy świętej miało miejsce symboliczne oddanie hołdu walczącym w obronie Ojczyzny przy tablicy upamiętniającej akcję „Jula”. Wśród składających kwiaty byli również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Uroczystość uświetnili czwartoklasiści prezentując bogaty program patriotyczny. Swoją obecność zaznaczyła też Rada Rodziców stanowiąca poczet sztandarowy. Wspólnie świętowanie dzieci, młodzieży i dorosłych było elementem wychowania do wartości
8
Narodowe Święto Niepodległości
„Jesteś Polakiem, żyjesz w wolnej Polsce
Ta wolność została Ci dana w darze.
Co teraz zrobisz z ta wolnością?”
W tym roku cała społeczność szkolna włączyła się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. W przeddzień 11 listopada w szkole udekorowanej narodowymi barwami rozbrzmiewały patriotyczne melodie, a uczniowie w galowych strojach z kotylionami i flagami manifestowali przywiązanie do polskości. Głównym punktem upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych była uroczysta akademia. W obecności pocztu sztandarowego z należytym szacunkiem odśpiewaliśmy hymn narodowy i obejrzeliśmy program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy IV. Treści historyczne zostały wzbogacone o recytacje wierszy, śpiew piosenek i elementy inscenizacji, a także narodowy taniec polonez i układ choreograficzny z flagami. Występ uwieńczony został prezentacją utworów patriotycznych przygotowanych przez zespół instrumentalno-wokalny powstały z inicjatywy młodzieży.
106. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do oddania hołdu i wyrazu pamięci tym wszystkim, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
31
Szkolny Konkurs Wiedzy o Mitach Greckich
W Naszej Szkole odbył się konkurs wiedzy o mitach greckich "Mądrość ukryta w mitach greckich". Organizatorkami konkursu były nauczycielki: Barbara Kiełb i Monika Olechowska. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele klas: 5,6,7,8. Uczniowie mieli do wykonania sześć zadań dotyczących greckich bogów, mitologizmów, wydarzeń związanych z bogami i bohaterami.
Konkurencja była bardzo duża a poziom wyrównany. Różnice wyników obejmowały tylko po kilka punktów. Najlepsi okazali się przedstawiciele klasy 7. Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy 5, trzecie kl. 6, czwarte kl.8. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, drobne upominki i oceny celujące z języka polskiego.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
15
Zajęcia dotyczące cyberprzemocy
W dniu 25.10 w naszej szkole odbyły się zajęcia dotyczące cyberprzemocy dla klas VII i VIII. Uczniowie usłyszeli o tym czym jest hejt, jakie są jego konsekwencje a także jak na niego reagować. Szczególną uwagę zwrócono na fakt konieczności zgłaszania wszelkich form hejtu, co może przyczynić się do zmniejszenia skali tego zjawiska. Zajęcia zostały przeprowadzone przez pracowników z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Łańcut.
Zespół Szkół w Rogóżnie – dołącza do kampanii społecznej „Dzieciństwo bez przemocy”
Spotkanie z podróżnikiem
Dnia 22 października w Naszej Szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem Grzegorzem Chachurą, reprezentującym grupę podróżniczą „Trzask”. Uczniowie usłyszeli wiele ciekawych informacji o Meksyku; m.in. dowiedzieli się jak żyją ludzie w centrum stolicy tego państwa, co jedzą, jak się ubierają, obejrzeli piękne slajdy pokazujące bogactwo tamtejszej fauny i flory. Podróżnik opowiadał o swoich spotkaniach z ciekawymi ludźmi, mieszkańcami Meksyku. Dodatkowo zaprezentował wyroby, rzeźby, figurki i maski. Uczniowie mogli przymierzyć piękne sombrero i ubrać się jak prawdziwi Meksykanie. Spotkanie było bardzo pouczające.
7
Gminne Igrzyska Dzieci w Drużynowym Turnieju Tenisa Stołowego
19 października w Zespole Szkół w Kosinie odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w Drużynowym Turnieju Tenisa Stołowego. Do sportowej rywalizacji przy stołach przystąpiło aż sześć szkół podstawowych z Gminy Łańcut: SP Rogóżno, SP Sonina, SP Kraczkowa, SP Cierpisz, i SP Wysoka i SP Kosina Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy szóstej Patrycja Bosak i Kornelia Pelc. Dziewczyny po bardzo zaciętych pojedynkach, które stoczyły przy stołach wywalczyły III miejsce w całym turnieju. Tego samego dnia również nasi uczniowie z kasy szóstej Bartosz Chuchro, Daniel Henclik i Bartłomiej Harpula mieli okazję rozegrać kilka meczy ze swoimi rówieśnikami, mimo zaciętej gry chłopcom nie udało się zająć miejsca na podium. W całym turnieju zajęli V miejsce. Bardzo dziękujemy młodym sportowcom za wysiłek, ducha walki podczas całego turnieju i gratulujemy wspaniałych wyników!
Serdecznie dziękujemy Panom Pawłowi Bosak, Waldemarowi Chuchro i Wojciechowi Henclik za pomoc w dowozie dzieci na zawody.
2
Dzień Edukacji Narodowej
W poniedziałek 14 października 2024 roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej oraz 25 rocznicę nadania im. Anny Jenke. Z tej okazji cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystej akademii, na którą przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Łańcut Pan Tadeusz Pasieczny, emerytowany dyrektor Zespołu Szkół Pani Janina Fudali, nauczyciele oraz przedstawiciele Rady Rodziców i inni goście. Na początku uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Wiśniewska, która wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Następnie uczniowie z klasy VI przybliżyli historię Dnia Edukacji Narodowej, złożyli życzenia Dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Pięknymi wierszami, prezentacją multimedialną i piosenką podziękowali za zaangażowanie oraz serce wkładane w ich wychowanie.
Kolejne wydarzenie, związane z rocznicą stało się wspaniałą okazją do przypomnienia wszystkim, jak ważną rolę w życiu społecznym odegrała nasza patronka Anna Jenke.
Tego dnia miało miejsce również niezwykle ważne wydarzenie – uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści do tego dnia przygotowywali się ochoczo i wytrwale. Pierwszaki w obecności zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców wykazały się wieloma umiejętnościami, dzięki którym zdały egzamin na ucznia naszej szkoły. Po uroczystym ślubowaniu odbyło się pasowanie na ucznia dokonane przez Panią Dyrektor. Nasze pierwszaki zostały również uroczyście przywitane przez klasę drugą. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci.
11
Szkolny Dzień Gier Planszowych
Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, alternatywą dla telewizji, komputera, smartfona. Nie tylko rozwijają wyobraźnię ale także uczą podejmowania decyzji, przewidywania, zasad fair play oraz właściwego funkcjonowania w grupie. Mając to na uwadze, w piątek 11 października w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Gier Planszowych zorganizowany na lekcjach matematyki. Tego dnia uczniowie klas 4-6 przynieśli swoje planszówki do szkoły. Podczas lekcji każdy mógł zaprezentować swoją grę i zagrać w nią z kolegami w klasie. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się nie tylko różnego rodzaju gry planszowe, ale także scrabble, pędzące żółwie, 5 sekund, warcaby czy też puzzle. Rozgrywki odbywały się w zabawowej i twórczej atmosferze. Były świetną rozrywką i elementem integrującym zespół klasowy. To był przyjemny, radosny dzień, podczas którego dzieci przekonały się, że istnieje dobra zabawa bez gier komputerowych, a gry planszowe są dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej W Drużynowym Turnieju Tenisa Stołowego
12 października 2024 roku w Zespole Szkół w Kosinie odbył się Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego w ramach Gminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Przy stołach spotkali się reprezentanci szkół Gminy Łańcut. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy ósmej Wiktoria Dąbska oraz Oliwia Wierzbińska. Bardzo dobra gra naszych dziewcząt w meczach indywidualnych oraz deblowych zaowocowała zajęciem I miejsca i uzyskaniem awansu na zawody powiatowe. Dodatkowo nasza uczennica Wiktoria Dąbska uzyskała tytuł najlepszej zawodniczki turnieju. W kategorii chłopców nasi reprezentanci Adrian Rusinek i Sebastian Czyrek zajęli III miejsce. Gratulujemy!
Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Wierzbińskiej oraz Panu Michałowi Dąbskiemu za pomoc w dowozie dzieci na zawody sportowe.
Wyjazd klasy V do Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie
W dniu 16 października 2024 roku, uczniowie klasy V wraz z opiekunami udali się do Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie na seans filmowy pt. „Księga dżungli”. Wycieczka miała na celu wspólne spędzenie czasu, kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, oraz bezpiecznego zachowania w środkach transportu. „Księga dżungli” w reżyserii Jona Favreau to oparty na motywach ponadczasowych opowiadań Rudyarda Kiplinga film fabularny, powstały w wyniku inspiracji klasyczną animacją Disneya o tym samym tytule. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technik, „Księga dżungli” w spektakularny sposób łączy ujęcia kręcone z udziałem aktorów z obrazami wygenerowanymi komputerowo. Dzieci były pod wrażeniem nie tylko opowieści, ale także świetnie zrealizowanych scen i muzyki. Przygody filmowych bohaterów dostarczyły wielu niezapomnianych emocji. Na twarzy młodych widzów pojawiło się wzruszenie i łezka w oku. Po obejrzeniu filmu, klasa wybrała się do restauracji na małe conieco . Pełni wrażeń kinowych i kulinarnych, w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. Dzień był wyjątkowo udany ….
Małgorzata Orłoś
Uczniowie klasy III na XVI Gminnej Spartakiadzie Sportowo-Rekreacyjnej dla szkół podstawowych (klasy I-III) pod hasłem Baw się z nami
Tradycyjnie w pierwszą sobotę październikaw hali sportowej Zespołu Szkół w Kosinie odbyły się rozgrywki sportowe dla uczniów klas I-III ze szkół Gminy Łańcut. W tym roku do rywalizacji przystąpiły drużyny z pięciu placówek. Uczniowie z Rogóżnazmierzyli się ze swoimi rówieśnikami z Albigowej, Głuchowa, Kosiny i Soniny.
Naszą szkołę reprezentowali: Emilia Kluz, Nikola Lęcznar, Paulina Milik, Laura Szal, Zuzanna Szewczyk, Jan Gwizdak, Mikołaj Harpula, Tobiasz Henclik, Ksawery Olechowski, Filip Siry. Dzieci rywalizowały w siedmiu konkurencjach, takich jak: sztafeta, skoki w dal z miejsca, zamiana piłek, bieg w workach, bieg z szarfami, rzuty do „żywego kosza”, strzały na bramkę.
Uczniowie naszej szkoły walczyli o cenne punkty wzajemnie się dopingując i wspierając. Wykazali się także dobrą współpracą w zespole, co w efekcie końcowym dało drużynie III miejsce. Ponadto dwie uczennice: Emilia Kluz oraz Zuzanna Szewczyk zdobyły indywidualne wyróżnienia.
Wszystkim zawodnikom biorącym udział w Spartakiadzie serdecznie gratulujemy!
6
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – święto, które zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku i ma na celu promocję czytelnictwa ,zachęcenie zarówno dzieci, jak i dorosłych do wspólnego sięgania po książki. Patronką tego wyjątkowego dnia została wybitna polska pisarka Janina Porazińska, a data obchodów – 29 września – nie jest przypadkowa, gdyż przypada na dzień jej urodzin. W naszej szkole w dniach od 30 września do2 października 2024 r. wybrane fragmenty książek z biblioteki szkolnej czytały p. Barbara Szajnar, Kinga Nowogrodzka, Barbara Kiełb, Małgorzata Orłoś, Lucyna Mazur, a w klasach starszych uczniowie Michał Michno i Weronika Harpula. Do głośnego czytania zostały wybrane następujące pozycje: Przygody pluszowych misiów, Kaktus dobry pies, Wszystko zaczyna się od marzeń, Piątka z Zakątka, Wyspa mojej siostry, Tajemne przejście, Pozłacana rybka, Chłopiec znikąd.Głośne czytanie rozwija wyobraźnię, jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu z kolegami. Dziękuję bardzo nauczycielom i uczniom, którzy przyłączyli się do akcji głośnego czytania.Zachęcam wszystkich rodziców, aby codziennie 10–15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie ze swoimi dziećmi. Zapraszam wszystkich czytelników do częstego odwiedzania naszej biblioteki szkolnej.
12
Dzień Chłopaka w klasie 7
W dniu 30 września 2024 roku w godzinach porannych odbyła się wycieczka rowerowa dla uczniów z klasy 7. Uczestnicy i opiekunowie wyposażeni w rowery, kaski ochronne oraz kamizelki odblaskowe wyruszyli z Rogóżna przez Korniaktów Południowy do Białobrzeg gdzie przez 2 godziny grali w kręgle. Po zakończonym pojedynku na torach udali się na zasłużony odpoczynek i posiłek. Następnie wrócili zadowoleni do szkoły.
Trasa prowadziła przez najbliższą okolicę, a uczestnicy mieli okazję podziwiać piękno przyrody. Humory wszystkim dopisywały. Pogoda była słoneczna, co dodatkowo umiliło przejażdżkę. To był wspaniały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu!
wych. Urszula Flejszar
20
Dzień Chłopaka
Dzień Chłopaka to ważna data,
świętują panowie z całego świata.
Dzisiaj kolegom więc składamy życzenia,
zdrowia, szczęścia i powodzenia!30 września w naszej szkole uczennice z młodszych i starszych klas pamiętały w sposób szczególny o swoich kolegach. Z okazji Dnia Chłopaka składały życzenia, ofiarowały upominki, słodycze i starały się więcej uśmiechać. Czwartoklasistki ułożyły rymowane wierszyki imiennie dedykowane, z krótką, ale trafną charakterystyką kolegów, często humorystyczną. Tą miłą niespodzianką sprawiły chłopcom dużo radości.
Podziękowanie za dary dla powodzian
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w zbiórkę darów dla powodzian. Dzięki szybkiej reakcji i hojności przedszkolaków, uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz mieszkańców naszej miejscowości zebrano sporą ilość potrzebnych artykułów. Zapewne choć częściowo pomogą poszkodowanym w powodzi odbudować życie po tragedii, jaka ich dotknęła.
Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Pawła Cichockiego, który zorganizował transport zebranych darów do łańcuckiego punktu zbiórki w ośrodku Caritas, a także Bartoszowi Chuchro – uczniowi klasy VI za pomoc w załadowaniu artykułów.
Wyrażamy wdzięczność dla wszystkich zaangażowanych w akcję, którzy po raz kolejny udowodnili, że nie pozostają obojętni na losy osób potrzebujących.
Zbiórka dla powodzian
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie