X Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej
- 3
Spotkanie profilaktyczne na temat przemocy rówieśniczej
W dniu 03.06.2024 r. w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat przemocy rówieśniczej, którą przeprowadzili kuratorzy Sądu Rejonowego w Łańcucie oraz pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Łańcut. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII.
Na początku została przypomniana definicja przemocy, w oparciu o przykłady z życia. Choć najbardziej oczywistą jej formą jest przemoc fizyczna, dorównuje jej jakże dotkliwa i problematyczna przemoc relacyjna (czyli psychiczna) oraz cyberprzemoc. Problem dotyka coraz więcej dzieci, które na jakimś etapie swojej edukacji są ofiarami lub sprawcami prześladowania. Doświadczanie przemocy odciska niezatarte piętno na psychice człowieka. Przestrogą dla sprawców przemocy powinny być środki, które mogą zastosować organy ścigania oraz sąd.
Prowadzący ze szczególną uwagą odnieśli się do kluczowych pojęć takich jak: równe traktowanie, tolerancja, akceptacja, wyrozumiałość a przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, poprzez zadawanie w toku dyskusji pytań.
Wyjazd do Kina „Helios” w Rzeszowie
29 maja uczniowie klasy IV,V i VI pod opieką nauczycieli wyjechali do kina Helios w Rzeszowie. Tym razem młodzi widzowie obejrzeli film pt.: ,,Za duży na bajki 2”. Perypetie głównych bohaterów, znanych dzieciom z pierwszej części, zarówno bawiły, jak i skłaniały do głębszych przemyśleń na temat tego, co w życiu ważne.
„Za duży na bajki 2” to historia, z której płynie przesłanie że rodzina to nie tylko więzy krwi oraz, że warto powstrzymać się od pochopnych osądów i dać drugiej osobie szansę. To także opowieść o sile przyjaźni, stawianiu czoła przeciwnościom i mierzeniu się z prawdą, W filmie zasygnalizowano również kwestię bezpieczeństwa w górach i szanowaniu praw autorskich.
Film był ciekawy, popcorn smaczny, a wizyta w MacDonaldzie była świetną okazją na relaks i luźne rozmowy po seansie filmowym.
4
Alpaki w przedszkolu
Dnia 27 maja w ogrodzie przedszkolnym odbyły się zajęcia edukacyjne z przyjaznymi alpakami. Te niewielkie zwierzęta podobne do lamy są doskonałymi zwierzęcymi terapeutami o dużej wrażliwości i empatii. Są delikatne i płochliwe, ale pozytywnie nastawione do dzieci. Przedszkolaki miały okazję poznać różnice między alpakami a lamami, a także dowiedzieć się skąd pochodzą, w jakim celu są hodowane i jak należy o nie dbać. Nauczyć się szacunku i empatii dla żywych stworzeń. Podczas zajęć z alpakoterapii dzieci mogły pogłaskać, przytulić i nakarmić zwierzęta. Z radością karmiły alpaki marchewkami, przytulały je a także pozowały do zdjęć.
2
Tydzień Bibliotek
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa i bibliotek, która odbywa się co roku od 8 do 15 maja. Po raz pierwszy została zorganizowana w 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Biblioteka - miejsce na czasie”.
Biblioteka Szkoły Podstawowej w Rogóżnie również włączyła się do tej akcji. W poniedziałek 13 maja odbył się apel, w czasie którego uczniowie kasy IV i V przedstawili historię książki na przestrzeni dziejów – od glinianej tabliczki, aż po czasy współczesne. Drugoklasiści wykonali piosenkę pt. „Książki, kto książki czyta”. Ostatnim punktem apelu była inscenizacja „Jak powstała Wisła” przedstawiona przez uczniów klasy III. Wszyscy uczniowie występujący w czasie apelu wnieśli duży wkład pracy w jego przygotowanie, a przedstawiony program spotkał się z dużym zainteresowaniem i był okazją do inspirowania dzieci do aktywnego czytelnictwa. Po zakończeniu apelu uczniowie licznie odwiedzili bibliotekę szkolną i wypożyczyli wybrane przez siebie książki.
55
Gminne Igrzyska Dzieci w mini piłce nożnej
8 maja 2024 r. w Zespole Szkół w Kosinie odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w mini piłce nożnej chłopców. Do rozgrywek zgłosiło się aż 7 szkół z Gminy Łańcut:SP Albigowa, SP Cierpisz, SP Handzlówka, SP Kosina, SP Kraczkowa, SP Rogóżno i SP Sonina.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IV, V i VI w składzie: Żółtek Adrian, Nicpoń Filip, Stącel Oskar, Krzywonos Seweryn, Świątoniowski Szymon, Rusinek Adrian, Henclik Daniel, Harpula Bartłomiej i Jakubowski Tymon. W końcowej klasyfikacji całego turnieju nasi uczniowie zajęli V miejsce. Całej drużynie należą się duże brawa i podziękowania za godne reprezentowanie naszej szkoły oraz sportową walkę w każdym meczu.
Uroczystość upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
26 kwietnia w murach Zespołu Szkół im. Anny Jenke w Rogóżnie odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Pod kierownictwem Pani Barbary Szajnar młodzi artyści z klas 4, 6 i 7 zaprezentowali swoje talenty, przenosząc nas w czasie do momentu uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Sejmik uczniowski i przedstawienie sceniczne były hołdem dla tego ważnego Święta Narodowego, a swoboda sceniczna i perfekcja podniosły rangę wydarzenia.
Dodatkowo występ szkolnego zespołu muzycznego pod batutą Pani Małgorzaty Orłoś nadał uroczystości wyjątkowy charakter, uświetniając znaczenie dnia.
Na zakończenie akademii Pani Dyrektor Barbara Wiśniewska podkreśliła znaczenie patriotyzmu i edukacji historycznej w kształtowaniu młodych umysłów. Bez wątpienia to wydarzenie zostanie w pamięci uczestników jako moment refleksji nad historią i tożsamością narodową.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ich nieoceniony wkład w przygotowanie tej uroczystości. Docenić należy również ucznia obsługującego nagłośnienie podczas uroczystości. Jego wkład był kluczowy dla płynności i jakości przekazu, co znacząco wpłynęło na przebieg wydarzenia.
Zapraszamy całą społeczność szkolną do wspólnego świętowania tej ważnej daty w historii naszego kraju, która jest symbolem naszej narodowej dumy i tożsamości.
19
Konkurs matematyczny „As trzecich klas”.
24 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Bosko w Wysokiej odbył się już po raz piętnasty Gminny Konkurs Matematyczny „As trzecich klas”. Celem konkursu było umożliwienie uczniom wykazania się wiedzą, bystrością i logicznym myśleniem w rozwiązywaniu zadań i łamigłówek matematycznych. Zakres konkursu obejmował zagadnienia z podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz ich rozszerzone treści. Reprezentanci poszczególnych szkół w naszej gminie zmagali się z rozwiązywaniem 25 zadań złożonych i prostych.
Uczennice naszej szkoły stanęły na wysokości zadania i osiągnęły wysokie wyniki. Liliana Sacała zajęła II miejsce, a Marianna Krzywonos – wyróżnienie.
Uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Targi Edukacyjne Powiatu Łańcuckiego
23 kwietnia ósmoklasiści uczestniczyli w XII Targach Edukacyjnych w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie. Młodzież stojąca przed wyborem szkoły średniej miała okazję zapoznać się z bogatą ofertą placówek z rejonu łańcuckiego. Licealiści, uczniowie techników, szkół branżowych, policealnych i studenci politechniki prezentowali w atrakcyjny sposób swoje szkoły, chętnie rozmawiali z młodszymi kolegami, udzielali wskazówek. Kandydaci integrowali się poprzez udział w grach, konkursach i tańcach. Fachową pomocą w zakresie doradztwa zawodowego służyli również pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Zespołu Placówek Oświatowych Bursa Szkolna i Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego, swoje stanowisko miały też inne instytucje, tj. Sanepid. Nauczyciele i opiekunowie skorzystali z informacji o projekcie „Orientuj się”, mającego na celu poprawę jakościdoradztwa zawodowego w szkołach.
Udział w targach to owocnie spędzony czas przez uczniów, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi kształcenia.
2
Festiwal piosenek w Głuchowie
W Zespole Szkół w Głuchowie odbył się II Gminny Dziecięco - Młodzieżowy Festiwal Piosenek w Językach Obcych. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Wiktoria Dąbska i Weronika Harpula z klasy VII oraz Liliana Sacała z klasy III. Podczas konkursu oceniane były: muzykalność, warunki głosowe, wartość artystyczna danego utworu, prezentacja na scenie oraz poprawność językowa.
Liliana Sacała spełniła wzorowo wszystkie te kryteria i zdobyła I miejsce śpiewając piosenkę „Part of your world”.
Gratulacje!
Program profilaktyczny „Znajdź właściwe rozwiązanie”
W bieżącym roku szkolnym klasa 5 wraz z wychowawcą realizowała program profilaktyki palenia tytoniu. Program realizowany był w formie zajęć warsztatowych i pogadanek, których efektem końcowym było stworzenie przez uczniów plakatów o tematyce antynikotynowej.
Celem programu było zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów klas szkół podstawowych. Podczas cyklu zajęć uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje ludzki organizm, jakie są jego potrzeby, a przede wszystkim jak duża jest konieczność odpowiedniego odżywiania i czystego powietrza. Uczyli się jak zachowywać się asertywnie i rozpoznawać własne zachowania wobec nacisku grupy rówieśniczej. Poprzez odgrywanie scenek sytuacyjnych wspólnie wykreowali postawę zobowiązującą do niepalenia, dumy z niepalenia i odpowiedzialności za własne zdrowie. Dzięki przekazanym treściom uczniowie przyswoili nie tylko ogrom wiedzy na temat szkodliwości nikotyny, ale również uczyli się rozpoznawać różne emocje przeżywane w sytuacjach trudnych oraz jak wzmocnić poczucie własnej wartości i pozytywnego myślenia o sobie.
2
Sukces w konkursie krasomówczym
Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie zorganizowała Powiatowy Konkurs Krasomówczy „Opowiedz legendę swojego regionu”. Jego celem było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na związek z Małą Ojczyzną i inspirowanie młodychdo aktywnego uczestnictwa w kulturze lokalnej.
Nasza reprezentantka Oliwia Wierzbińska przybliżyła legendę związaną ze Świętym Jeziorem. W stroju pasterkiw pięciominutowym wystąpieniu opowiedziała historię znaną wszystkim mieszkańcom Rogóżna. Siódmoklasistka zachwyciła komisję sugestywną wypowiedzią i czystością języka, a także wrażliwością na kulturę, zdobywając I miejsce.
Laureatce składamy gratulacje i życzymy niegasnącego zapału do pracy!
1
A gdybym był… Bohaterowie lektur szkolnych
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Soninie odbył się konkurs literacki o zasięgu gminnym. Uczniowie wybierali postać z kanonu lektur szkolnych i wcielali się w nią, dobierając odpowiedni strój i rekwizyty. Następnie robili zdjęcia lub filmiki i uzasadniali wybór. Podczas finału mieli możliwość wystąpić przed szeroką publicznością i zaprezentować swojego bohatera. W młodszej kategorii Daniel Henclik z klasy V ucharakteryzował się na Stasia Tarkowskiego i był na konkursie jedyną postacią z powieści Henryka Sienkiewicza. Wśród uczniów starszych Magdalena Turek z klasy VIII wybrała Balladynę i prezentacja tej postaci zachwyciła jurorów, którzy przyznali I miejsce. Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów i serdecznie gratulujemy!
13
Spotkanie z Policjantem
Bezpieczeństwo na drodze, zachowanie w sytuacjach zagrożenia, ostrożność w kontaktach z obcymi, odpowiedzialność prawna nieletnich, przemoc i agresja w środowisku szkolnym i w Internecie oraz jej konsekwencje prawne” to tematy spotkania, które miało miejsce w naszej szkole w dniu 3 kwietnia 2024 r. Poprowadził je starszy sierżant Tomasz Domka z Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie.
Spotkanie odbyło się w trzech grupach wiekowych: starszej (klasy V-VIII), młodszej (klasy I- IV) oraz w oddziale przedszkolnym.
Uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie zaistnieć w ruchu drogowym, jak postępować w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu, czym są przemoc i agresja oraz jak postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
Podczas spotkania dzieci poznały wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również dowiedziały się czego nie powinni robić korzystając z Internetu:- stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);
- rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli osoby filmowanej;
- publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;
- tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.
Internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy autonomicznym środowiskiem społecznego funkcjonowania, więc kwestia bezpieczeństwa korzystania z nowoczesnych technologii przez najmłodszych staje się coraz ważniejszym zagadnieniem wychowawczym.
Mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i w domu, a także przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych.
Serdecznie dziękujemy Panu Policjantowi za wizytę w naszej szkole.
9
Dni Otwarte w Wysokiej
W przeddzień Świąt Wielkanocnych ósmoklasiści wzięli udział w Dniach Otwartych w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiej. Mieli okazję poznać ofertę edukacyjną placówki, a także dyrektora szkoły, nauczycieli i starszych kolegów. Uczniowie technikum w ciekawy sposób przybliżyli specyfikę szkoły, prezentując kierunki kształcenia. Zwiedzanie połączone zostało z licznymi atrakcjami, wśród nich Świąteczna Familiada, fotobudka, konkursy i quizy z drobnymi nagrodami. Pobyt w poszczególnych pracowniach okazał się niebanalną przygodą hotelarską, barmańską, gastronomiczną i językową. Wśród zapachów różnorodnych przypraw, degustacji wypieków czy bezalkoholowych drinków, uczniowie spróbować swoich sił w kuchni i za barem. Pełni wrażeń wrócili jeszcze do podstawówki.
Pragniemy podziękować rodzicom, którzy poświęcili czas i bezinteresownie służyli transportem.
14
Spotkanie z Koziołkiem Matołkiem
25 marca 2024 r. przedszkolaki i uczniowie klas I – III uczestniczyli w przedstawieniu aktorskim o przygodach Koziołka Matołka, które zostało zaaranżowane na podstawie tekstu Kornela Makuszyńskiego. Po spektaklu poprzez zagadki dzieci zostały wprowadzone w świat przysłów o kozie. Wielką atrakcją było podkuwanie Koziołka Matołka. Wszyscy gorąco dopingowali dzielnych kowali, którzy wykonywali to zadanie. Uczniowie wzięli także udział w quizie, w którym zostały przypomniane tytuły bardziej znanych książek Kornela Makuszyńskiego. Na zakończenie dzieci otrzymały pieczątki świadczące o dołączeniu do Klubu Koziołka Matołka i z uśmiechem pożegnały aktorów, dziękując za przedstawienie.
50
Wesołych Świąt!
Ogłoszenie
I miejsce w Indywidualnym Turnieju Tenisa Stołowego o „Puchar Prezesa UKS Soninianka w Soninie
W sobotę 16 marca w Ośrodku Kultury w Soninie został rozegrany XXI Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prezesa Uczniowskiego Klubu Sportowego „Soninianka” Sonina. W zawodach wystartowało aż 7 drużyn z Gminy Łańcut: SP Albigowa, SP Cierpisz, SP Handzlówka, SP Sonina, SP Wysoka, SP Kraczkowa i SP Rogóżno. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie i uczennice: Bosak Patrycja, Pelc Kornelia, Chuchro Bartosz, Henclik Daniel, Emma Paluch, Magdalena Rusinek, Dąbska Wiktoria, Wierzbińska Oliwia, Turek Magdalena, Kmiecik Weronika i Kiełb Michał.
W każdej kategorii wiekowej do samego końca toczyły się zacięte rozgrywki między zawodniczkami i zawodnikami o zwycięstwo w Turnieju. A oto indywidualne osiągniecia naszych uczennic.
Klasa V
I miejsce Patrycja Bosak
II miejsce Pelc Kornelia
Klasa VI
I miejsce Emma Paluch
II miejsce Magdalena Rusinek
Klasa VII
II miejsce Wiktoria Dąbska
Klasa VIII
I miejsce Magdalena Turek
III miejsce Weronika Kmiecik
Mistrzynią Gminy Łańcut została Emma Paluch.
Nasi uczniowie uzyskali najwięcej punktów za miejsca 1-3 i tym samym zajęli I miejsce w całym turnieju. Każdy z uczestników turnieju otrzymał wartościową nagrodę rzeczową, a uczennice które stanęły na podium otrzymały dyplomy, medale i pamiątkowe statuetki. Gratulacje!!
11
Kiermasz wielkanocny
17 marca 2024 r. w niedzielne popołudnie w naszej placówce odbył się I Kiermasz Wielkanocny. Inicjatorami przedsięwzięcia była Rada Rodziców szkoły. Pomysł chętnie podjęła Pani Dyrektor Barbara Wiśniewska, motywując uczniów i nauczycieli do zaangażowania się w przygotowanie jarmarku świątecznego. Na kilka godzin sale lekcyjne zamieniły się w pracownie artystyczne, ponieważ dzieci i młodzież pod kierunkiem wychowawców przygotowali dekoracje świąteczne, a pracętę koordynowała pani Małgorzata Orłoś. Rodzice zadbali o efektowne palmy, a także o stronę kulinarną. Na stołach pojawiły się świąteczne wypieki.
Kiermasz rozpoczął się częścią artystyczną na hali sportowej. Drugoklasiści pod opieką pani Kingi Nowogrodzkiej zaprezentowali najważniejsze tradycje Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Następnie został rozstrzygnięty Szkolny konkurs na palmę wielkanocną przeprowadzony przez panią Barbarę Szajnar oraz Przedszkolny konkurs na ozdobę świąteczną zorganizowany przez nauczycieli przedszkola. Laureatom, wyróżnionym i wszystkim uczestnikomdyrektor placówki wręczyła nagrody i dyplomy. Na zakończenie części oficjalnej pani Barbara Wiśniewska podziękowała wszystkim za zaangażowanie, a w szczególności rodzicom, wśród nich paniom Barbarze Sacała, Małgorzacie Nicpoń, Joannie Staszewskiej i Natalii Kawa. Następnie przybyli goście udali się na szkolny hol, gdzie czekały stoiska przygotowane przez rodziców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się palmy wielkanocne, oryginalne stroiki, ozdoby świąteczne, kolorowe pisanki oraz domowe ciasta i babeczki. I trwał prawdziwy jarmark, z którego dochód będzie przeznaczony na cel ustalony przez Radę Rodziców.
Cieszymy się z tej inicjatywy, z zaangażowania rodziców i społeczności szkolnej, dziękujemy wszystkim za bezinteresowność i ofiarność.
76
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie