• Aktualności

            • Wyjazd na Piknik Naukowy

            •  

               

              W dniu 26.10.22 uczniowie z klas IV-VIII wzięli udział w Pikniku Naukowym, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Świętoniowej. Celem Pikniku była popularyzacja nauki  i kształcenie kompetencji kluczowych.

              Przed wejściem do budynku zostaliśmy powitani przez gigantycznego robota. W sali gimnastycznej czekały na nas pokazy z chemii, fizyki, robotyki, stoiska druku 3d i offsetowego, szkolenie z pierwszej pomocy, świat biologii pod mikroskopem i lupą, świat kosmosu, gry logiczne, klocki konstrukcyjne, długopisy  3d i wiele innych atrakcji.

               Udział w Pikniku pozwolił nam poszerzyć horyzonty wiedzy w oparciu o praktyczne doświadczenia i zabawę.

               Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i słodki poczęstunek.

               

            • Apel okolicznościowy

            •    I znowu się spotkali po wielu, wielu latach w naszej Szkole, 20 października o godz. 9.30., czego cała Społeczność Szkolna była świadkiem. A Kto??? Nasza patronka sł. Boża Anna Jenke i św. Jan Paweł II. Tak okoliczności się złożyły, że Bogu na Chwałę a ludziom na radość, te dwie osoby ubogaciły nas swoim życiem, przedstawionym w apelu okolicznościowym. Klasa IV zachwyciła nas prozą i wierszem o przesłaniu Anny patronki naszej Szkoły. Klasa V swoim śpiewem przeplatała ukazywane wydarzenia. Klasa VI przeniosła nas na Watykan, mówiąc śpiewająco Ave Marija po łacinie, by Filip, Weronika, Maja i  Madzia z klasy VII, mogli nam ukazać kwintesencję encykliki Veritatis Splendor, w rytmie walca zatańczonego przez dziewczynki   z Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci.  W inscenizacji: Prawda Słowa Bożego, rozświetlała Blaskiem dotykając nas z szybkością światła. Modląc się, całą wspólnotą Litanią do św. Jana Pawła II, poznawaliśmy Jego przymioty, by z ufnością ściągać wspólnym głosem, całej Społeczności Szkolnej Boże Błogosławieństwo dla nas, dla naszych rodzin, dla naszej ziemi i dla naszej Szkoły.   Wspólny śpiew Barki, ponownie wyzwolił w nas jedność i bliskość opieki sł. Bożej Anny Jenke i św. Jana Pawła II ,w tajemnicy świętych obcowania.

            • I i II miejsce  na  Igrzyskach Młodzieży Szkolnej oraz Igrzyskach Dzieci w Drużynowym Turnieju Tenisa Stołowego

            • Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej

              8 października 2022 roku w Zespole Szkół w Kosinie odbył się Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego w ramach Gminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Przy stołach spotkali się reprezentanci szkół Gminy Łańcut. Naszą szkołę reprezentowała uczennica z klasy siódmej Magdalena Turek i z klasy ósmej Emilia Dudzic. Bardzo dobra gra naszych dziewcząt w meczach indywidualnych oraz deblowych zaowocowała zajęciem I miejsca i uzyskaniem awansu na zawody powiatowe. Dodatkowo nasza uczennica Magdalena Turek uzyskała tytuł najlepszej zawodniczki turnieju. W kategorii chłopców nasi reprezentanci z klasy ósmej Szymon Stafiej i Franciszek Paluch zajęli II miejsce.  Gratulujemy!

               

              Gminne Igrzyska Dzieci

              15 października 2022 roku również w Zespole Szkół w Kosinie odbył się Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego w ramach Gminnych  Igrzysk Dzieci. Do rywalizacji przy stołach przystąpiło 6 szkół podstawowych z Gminy Łańcut SP Sonina, SP Handzlówka, SP Cierpisz, SP Kosina i SP Wysoka. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy piątej Magdalena Rusinek oraz Emma Paluch. Dziewczyny zdecydowanie wygrały wszystkie pojedynki bez straty seta i zajęły I miejsce uzyskując awans na zawody powiatowe. W kategorii dziewcząt  Emma Paluch została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju za co otrzymała medal, dyplom i pamiątkowy puchar. Tego samego dnia nasi uczniowie z kasy szóstej Sebastian Czyrek i Julian Oleksy również po zaciętych pojedynkach przy stołach do tenisa stołowego wywalczyli II miejsce. Obie drużyny otrzymały dyplomy i puchary. Gratulujemy młodym sportowcom wspaniałych wyników!

            • Gminne Obchody Święta Edukacji Narodowej, pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Zespołu Szkół im. Anny Jenke oraz wmurowanie aktu erekcyjnego upamiętniającego budowę hali sportowej.

            • „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia”

               

              14 października zapisał się na kartach historii naszej szkoły jako dzień szczególny. Na tę wyjątkowość złożyło się kilka wydarzeń, mianowicie Gminne Obchody Święta Edukacji Narodowej, pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Zespołu Szkół im. Anny Jenke oraz wmurowanie aktu erekcyjnego upamiętniającego budowę hali sportowej.  Uroczystość uświetnili zaproszeni goście, wśród nich wójt gminy Łańcut, członkowie rady gminy, przedstawiciele samorządu sołeckiego i organizacji lokalnych, dyrektorzy placówek oświatowych z naszej gminy, wykonawca inwestycji oraz rodzice uczniów. 

              Niecodzienne spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Barbara Wiśniewska, kierując słowa powitania do gości i całej społeczności szkolnej. Wyraziła radość z powodu doniosłej uroczystości, podkreśliła rolę hali sportowej, która będzie służyć propagowaniu aktywności fizycznej i rozwijaniu pasji  wśród dzieci i młodzieży oraz mieszkańców Rogóżna i regionu. Pani Dyrektor zwróciła się do pierwszoklasistów, którzy przeżywali ważny dzień w szkolnym życiu, a także odniosła się do pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli i przekazała życzenia wszystkim pracownikom oświaty.

              Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar i zostali pasowani przez Panią Dyrektor na pełnoprawnych uczniów szkoły. Pamiątkowe dyplomy, książki i bidony wręczył wójt Pan Jakub Czarnota. Uczniowie klasy I przygotowani przez wychowawczynię Panią Kingę Nowogrodzką zaprezentowali wiersze i piosenki okolicznościowe. Również drugoklasiści uświetnili uroczystość słowem poetyckim  i śpiewanym, ofiarowali też upominki pierwszakom.  Swoje wsparcie zaoferowali najmłodszym kolegom przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. W imieniu całej społeczności wyrazili wdzięczność nauczycielom, życząc sukcesów zawodowych i satysfakcji z pracy.

              Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Pan Wójt  wraz z Dyrektorem Centrum Oświaty Gminy Łańcut Panem Wojciechem Dudkiem podziękowali za trud i poświęcenie w pracy pedagogicznej wszystkim dyrektorom i nauczycielom, złożyli życzenia i ofiarowali kwiaty.

              W kolejnej części uroczystości młodzież zaprezentowała program artystyczny poświęcony edukacji. Z nutą humoru w formie inscenizacji przybliżyli życie szkolne dawniej, obecnie i w przyszłości, zaprezentowali też utwory instrumentalne i wokalne poświęcone Patronce szkoły Annie Jenke.

              Następnie Dyrektor Barbara Wiśniewska odczytała treść aktu erekcyjnego, który  uroczyście podpisali: sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Pan Jacek Osuch, Poseł na Sejm RP Pan Kazimierz Gołojuch, Wójt Gminy Łańcut Pan Jakub Czarnota, wykonawca inwestycji Pan Grzegorz Kastoris-Sudoł, Dyrektor Zespołu Szkół im. Anny Jenke Pani Barbara Wiśniewska oraz radni Pan Jan Kiełb i Pan Tomasz Harpula, reprezentanci Rady Gminy, przewodniczący Rady Sołeckiej Pan Jan Łapa, przedstawiciele Rady Rodziców szkoły i przedszkola  oraz  Samorządu Uczniowskiego. Akt erekcyjny został wmurowany w budynku hali sportowej dla upamiętnienia tego wydarzenia i jako źródło wiedzy dla potomnych.

              Wydarzenia z tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole są tego najlepszym przykładem na to, że kto dba o przyszłość, ten kształci młodzież, więc osoby odpowiedzialne za oświatę dokładają starań, aby utrzymać wysoki poziom nauczania i wychowania.

            • Wyjazd na spektakl muzyczny

            • 13 października klasy VI, VII i VIII obejrzały musical „Mały Książę” w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Starsi uczniowie przypomnieli a młodsi poznali historię chłopca z asteroidy B-612 podróżującego po różnych planetach w poszukiwaniu przyjaciela.  Spektakl na podstawie książki Antoine’a de Saint – Exupery’ego zawierał elementy uwspółcześnione, bliskie rzeczywistości młodego widza. Główne przesłanie Małego Księcia: „Dobrze widzi się tylko sercem” jest stale aktualne i dla dzieci, i dorosłych.

            • Dzień Chłopaka

            • Jak co roku,  30 września obchodziliśmy w szkole Dzień Chłopaka. Dziewczyny składały najlepsze życzenia swoim kolegom z klasy, nie zabrakło też drobnych upominków czy słodkości.  Chłopcy, którzy tego dnia przyszli do szkoły odświętnie ubrani mogli skorzystać z taryfy ulgowej podczas odpytywania w czasie lekcji. Taki pomysł (z przymrużeniem oka) zainicjował Samorząd Uczniowski. Obowiązkowym elementem garderoby musiała być mucha lub krawat. Przedstawiamy, jak prezentowali się młodzi dżentelmeni świętujący w naszej szkole. Wszystkim chłopakom jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!

            • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

            • 29 września po raz kolejny  obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI (w czerwcu 2001r.) kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej - autorki książek dla dzieci   i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W tym roku wybrane fragmenty książek z biblioteki szkolnej przedszkolakom i uczniom klas I – VIII czytały p. Kinga Nowogrodzka, Mariola Kloc, Barbara Szajnar, Barbara Kiełb, Iwona Trojanowska, Anna Kuta – Mach, Lucyna Mazur.

              Do głośnego czytania wybrane zostały następujące pozycje:

              Przedszkole – „Złotowłosa i trzy niedźwiadki”, „Kaktus, dobry pies

              Klasa I – „Mały Pingwin Pik – Pok”

              Klasa II –„Dzień czekolady”

              Klasa III -„Banda z Burej”

              Klasa IV – „Duch z Niewiadomic”

              Klasa V – „Skarb Troi”

              Klasa VI – „Pociągi jadą do taty

              Klasa VII – „Jędruś, chłopak ze Lwowa”

              Klasa VIII – „Chłopiec w pasiastej piżamie”

               Mamy nadzieję, że poprzez organizację takich akcji rozbudzimy wśród dzieci zamiłowanie do czytania i pokażemy, że jest  to świetny sposób na  spędzanie wolnego czasu.

               

            • SP SERCE I POMOC

            • Przekroczenie progu klasy III wiąże się z silnymi emocjami zarówno dzieci, jak i rodziców. Uczeń w klasie III ma już za sobą kłopoty związane z przejściem z małej społeczności rodzinnej do potężnej – szkolnej. Dzieci dawno już zapomniały z jaką tremą i niepewnością przekraczały próg szkoły pierwszy raz. Teraz są już uczniami zadomowionymi w klasie, w gronie rówieśników, w szkole. Potrafią sprostać zadaniom stawianym przed nimi. I oto przechodzą do klasy IV, a rodzice dowiadują się po pewnym czasie, że dziecko ma kłopoty w nauce.

              Pierwsza i podstawowa sprawa to nastawienie. Zakładając „czarne okulary”, zwracamy uwagę tylko na negatywy. Jak dziecko ma się ich pozbyć, kiedy np. słyszy; „czwarta klasa, teraz się zacznie”, „zobaczysz, ile będzie nauki”.  Starajmy się nie straszyć naszych pociech. Pozytywne komunikaty nie są takie trudne: „Jestem ciekawa jakiego wychowawcę będziesz miał w klasie IV”, „Jestem z Ciebie taka dumna, już niedługo IV klasa” Kolejnym etapem jest rozmowa z dzieckiem na temat jego oczekiwań i związanych z tym obaw. Ważne jest to, aby dziecko powiedziało co wywołuje u niego niepokój. Należy wzbudzić w dziecku poczucie kompetencji do poradzenia sobie z daną trudnością. Pamiętajmy o tym, że nasze dzieci nieustannie rozwijają się, a co za tym idzie zmieniają się. Pojawiają się nowe autorytety, priorytety i znajomości. Nie każda kłótnia ze znajomymi czy chwilowe oddalenie się od grupy rówieśniczej świadczy o problemach związanych z nawiązywaniem czy podtrzymywaniem relacji społecznych. Zmieniają się nie tylko dzieci, ale i oczekiwania wobec nich, co może wypływać na pojawienie się u nich lęków związanych z mogącymi nadejść niepowodzeniami. Nowi nauczyciele, którzy przejmują nauczanie w IV klasie to kolejne wyzwanie – konieczność wypracowania sobie u opiekunów jak najlepszej opinii i pokazania się od dobrej strony. Spójrzmy na to wszystko oczami dziecka, jak dużo mamy tu obszarów, w których możemy ponieść porażkę. Wzmacniajmy zatem nasze dzieci i rozmawiajmy z nimi na temat niepowodzeń i poszukujmy wspólnie rozwiązań. Bądźmy cierpliwi i wyrozumiali.

              Aby pomóc w adaptacji uczniów, nasza szkoła przystąpiła do projektu SP! SERCE i POMOC. Głównym założeniem projektu jest zachęcenie szkół do podejmowania autorskich i innowacyjnych działań, które poprawią i ułatwią uczniom klas trzecich przyjazne przejście na wyższy etap edukacyjny i związane z nim wymagania, celem wyeliminowania niepowodzeń szkolnych. Jest to autorski projekt Podkarpackiego Kuratora Oświaty, którego partnerami są dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i rodzice ze szkół podstawowych województwa podkarpackiego. Przejście z etapu do etapu wymaga łagodnego wprowadzenia dziecka (ucznia klasy III/IV) w świat pojęć i wiedzy z podziałem na przedmioty, przygotowania do wykonywania dodatkowych obowiązków ucznia, spełniania wymagań wielu nauczycieli oraz wdrażania do świadomego samorozwoju i samokształcenia. Nasza szkoła przystąpiła do projektu w poprzednim roku szkolnym. W tym roku otrzymaliśmy certyfikat pierwszego stopnia i zdecydowaliśmy o kontynuacji w/w projektu. Mamy nadzieję, że możemy pomóc naszym uczniom pokonać stres i obawy towarzyszące zmianie, której doświadczają

            • Dzień Jabłka w Przedszkolu

            • Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące a jako przekąska niezwykle sycące... Jabłko - pełne witaminek dla chłopczyków i dziewczynekWszyscy jabłka chętnie jemy i Dzień Jabłka świętujemy...Obchody Dnia Jabłka w naszym  przedszkolu odbyły się 28.09.2022r. Krasnoludki i Wiewiórki dowiedziały się jak ważne jest jedzenie jabłek. Dzieci poznały budowę jabłka oraz wiele innych ciekawostek na temat tego owocu. Wykonały prace plastyczne, brały udział w wielu "jabłkowych" zabawach. Miały też okazję pochrupać jabłuszko przygotowane dla nich tego dnia. Na koniec każdy zrobił sobie zdjęcie w naszym jabłuszku. Dzień minął nam bardzo "jabłuszkowo".

      • Kontakty

        • ZESPÓŁ SZKÓŁ im. Anny Jenke w Rogóżnie
        • 17 225 05 30 lub 17 225 05 31
        • Szkoła Podstawowa Przedszkole Publiczne Rogóżno 374 37-112 Kosina woj. podkarpackie Poland
        • mgr Barbara Wiśniewska
        • Skrytka ePUAP /SP_ZSRogozno374/SkrytkaESP
      • Logowanie