6 grudnia, jak co roku , odwiedził nasze przedszkole Święty Mikołaj i przyniósł dla każdego dziecka piękny prezent. Dzieci z niecierpliwością czekały na tego Miłego Gościa. Powitały go śpiewem piosenek i recytacją wierszy oraz wręczyły mu przygotowane przez siebie upominki.
Dziękujemy Święty Mikołaju i do zobaczenia za rok!
Spotkanie z Mikołajem
- 3
PRZEDSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY : „ MÓJ KOCHANY PLUSZOWY MIŚ”
Konkurs został zorganizowany pod koniec listopada w grupie „Wiewiórki”. Celem konkursu było:
- promowanie talentów plastycznych dzieci,
- prezentowanie twórczości plastycznej dzieci,
- rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej,
- czerpanie przez dzieci radości z efektów własnych działań twórczych .
Kryteria oceny prac obejmowały:
- samodzielność wykonania pracy,
- zgodność z tematem,
- walory artystyczne .Wyniki konkursu:
I miejsce: Paulina Milik, Nina Benedyk, Emilia Blok, Weronika Mroszczyk, Szymon Michno, Nikodem Staszewski, Mikołaj Nikodem,
II miejsce: Julia Kiełb, Alan Kozub,
III miejsce: Marianna Łapa, Maksym Sowa, Maciej Henclik.GRATULUJEMY!
Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu
25 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia, każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem – misiem.
Dzieci poznały historię święta, wspólnie bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie" oraz wykonały prace plastyczne.
Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.
MOBILNA FILHARMONIA
8 grudnia 2022 r. ze świątecznym repertuarem przyjechała do nas Mobilna Filharmonia. Podczas koncertu poznaliśmy zwyczaje bożonarodzeniowe jakie panują w Polsce i innych krajach. Usłyszeliśmy piękne pastorałki, kolędy i piosenki, które wprowadziły nas w wyjątkowy, świąteczny nastrój. Pomysłowe aranżacje zachęciły wszystkich do wspólnego śpiewu.
Bardzo dziękujemy za piękny koncert i już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.
Pasowanie na czytelnika
30 listopada 2022 r. uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek i rozwijania umiejętności czytania. Pierwszoklasiści zanim zostali pasowani na czytelników rozwiązywali różne zagadki, odpowiadali na zadawane pytania, uczestniczyli w zabawie ruchowej związanej z książką. Po pomyślnym zaliczeniu wszystkich prób uczniowie udali się do biblioteki, gdzie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem, sposobem wypożyczania i prośbami książki. Po takim wprowadzeniu pierwszoklasiści uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po złożeniu przyrzeczenia pani bibliotekarka pasowała wszystkich uczniów na pełnoprawnych czytelników. Pani dyrektor życzyła nowo pasowanym czytelnikom radosnego obcowania z książką, wręczyła im pamiątkowe dyplomy i książki pt. Pierwsze abecadło”, które nasza szkoła otrzymała od Instytutu Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Mamy nadzieję, że pasowanie na czytelników i pierwsza wypożyczona książka na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy pierwszej, a biblioteka będzie kojarzyła się im z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie są zawsze mile widziani.
41
Zbiórka żywności
Misie…te bardzo duże, średnie, małe i te całkiem malutkie…
Najmilszy i najbardziej „przytulaśny” przyjaciel dzieci obchodził w tym roku swoje święto 25 listopada. Dzieci z klas I – III przyniosły na lekcje swoje ulubione pluszowe misie, które niewątpliwie umiliły czas spędzony na lekcjach.
Wraz z misiami dzieciaki wzięły udział we wspólnych zajęciach całkowicie poświęconych tej pluszowej zabawce. Na początku spotkania dzieci nauczyły się piosenki słowno – ruchowej o niedźwiadku. Następnie podczas prezentacji poznały najsłynniejsze misie z różnych stron świata. Pojawił się więc Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek, Miś Yogi i Coralgol. Nie zabrakło też wspólnej ruchowej zabawy „O misiowej rodzince”, która wybrała się na piknik do lasu. Zwieńczeniem spotkania była nauka rysowania misia.
Radosny udział dzieci w zabawie świadczy o tym, że miś w dalszym ciągu jest jedną z ulubionych zabawek.
5
„Kiedy myślę, Ojczyzna”
W ostatnim dniu listopada nasi uczniowie wzięli udział w X Wojewódzkim Konkursie Poezji Patriotycznej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łańcucie. Reprezentantami w kategorii klas 4-6 byli Wioletta Czapiga i Bartosz Chuchro, zaś przedstawicielem klas starszych Filip Henclik. W tegorocznej edycji 60 uczestników prezentowało utwory ukazujące piękno polskiego krajobrazu. Dzięki ciekawym interpretacjom uczniowie osiągnęli sukcesy. Wioletta Czapiga zdobyła wyróżnienie, a Filip Henclik zajął III miejsce. Serdecznie gratulujemy!
6
WOJEWÓDZKI KONKURS ,,JESIENIA GÓRY SĄ NAJSZCZERSZE”
29 października 2022 roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie pod hasłem ,,Jesienią góry są najszczersze”. Dzieci chętnie skorzystały z zaproszenia Organizatorów i z zapałem przystąpiły do działania. W etapie szkolnym zostały wyłonione najlepsze prace plastyczne oraz piosenki opiewające piękno Bieszczadów. Reprezentowały one szkołę w etapie wojewódzkim konkursu.
W kategorii plastycznej, III miejsce zajął uczeń klasy VII-Mateusz Henclik. W kategorii muzycznej, Wiktoria Dąbska z klasy VI, otrzymała wyróżnienie .
Gratulujemy sukcesów!
Dyskoteka Andrzejkowa
Andrzejki to ostatnia chwila do zabawy, tuż przed nadchodzącym Adwentem. Z tej okazji, 26 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa, zorganizowana przez klasę VIII. Ulubiona muzyka uczniów i wystrój sali sprawiły, że wszyscy poczuli niezwykłą atmosferę i oddali się tanecznym pląsom. Podczas zabawy, dzieci mogły posmakować produktów oferowanych przez sklepik, prowadzony przez rodziców. Dużo emocji i radości dostarczyły też uczniom nagrody wylosowane na loterii fantowej. W opinii uczestników, dyskoteka była bardzo udana. Dziękujemy za wspólną zabawę.
4
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
25.11.22 r uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki mieli okazję spotkać się z panem policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. W grupie najmłodszej, funkcjonariusz policji przypomniał zasady ruchu drogowego, utrwalił numery alarmowe oraz wskazał na korzyści noszenia elementów odblaskowych. Przekazał również dzieciom wiele cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa podczas przebywania w domu bez opieki dorosłych, odniósł do prawidłowego zachowania w kontaktach z obcymi oraz przypomniał o stosowaniu „Zasady ograniczonego zaufania”. Uczniowie z klas IV-VI dowiedzieli się czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować, gdy staną się ich świadkami. Policjant pouczył dzieci o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. W grupie najstarszych klas, głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich, dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz poznali konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami. Pan policjant przypomniał młodzieży o obowiązku systematycznego uczęszczania do szkoły, ponieważ wagary, picie alkoholu i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego również podlegają postępowaniu przed sądem. Omówił też możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz przedstawił rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym i zamkniętym. Uczniowie zostali uświadomieni, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu. Dzieci miały okazję do czynnego udziału w spotkaniu poprzez możliwość zadawania pytań, na które prowadzący udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
4
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
22 listopada świętowaliśmy w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji edukacyjnej UNICEF, która ma na celu upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka. Podczas zajęć uczniowie szkoły i wychowankowie przedszkola rozmawiali na temat swoich praw, oglądali filmy edukacyjne, wykonywali prace plastyczne czy śpiewali tematyczne piosenki. Dowiedzieli się również, gdzie mogą szukać pomocy i wsparcia, w sytuacjach, gdy ich prawa nie są respektowane. Tego dnia nie mogło zabraknąć również niebieskich ubrań czy dekoracji. Co roku bowiem organizacja UNICEF zaprasza do wykorzystania tego koloru, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie. Tym symbolicznym gestem cała społeczność szkolna i przedszkolna przyłącza się do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy angażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.
3
Wycieczka do Krosna i Żarnowca
21 listopada młodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce. Rozpoczęła się ona w Muzeum Rzemiosła w Krośnie, gdzie dzieci miały możliwość zobaczyć wystawy prezentujące dawne zawody: krawiectwo, tkactwo, fryzjerstwo, szewstwo, rymarstwo, stolarstwo, snycerstwo, bednarstwo, odlewnictwo, zegarmistrzostwo, ślusarstwo, kowalstwo, pszczelarstwo, modniarstwo. Uczniowie brali udział również w warsztatach „Zabawy i zabawki naszych dziadków”, podczas których nie tylko zapoznali się z dawnymi zabawami i zabawkami, ale także samodzielnie wykonali laleczkę-motankę. Drugim punktem zwiedzania w Krośnie było Centrum Dziedzictwa Szkła. Tam dzieci dowiedziały się, na czym polega tworzenie szkła, wysłuchały informacji dotyczących historii jego produkcji oraz obserwowały sztukę dekorowania różnymi technikami. Miały możliwość również samodzielnie stworzyć obrazek na szkle techniką malowania, a także wybijać szklane medale. Podczas wyjazdu uczniowie odwiedzili również Żarnowiec, gdzie znajduje się Muzeum Marii Konopnickiej, gromadzące i przechowujące dobra kultury po wybitnej poetce i pisarce znanej ze swoich dzieł również najmłodszym. Wycieczka ta odbyła się w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” i została sfinansowany przez MEiN oraz Wójta Gminy Łańcut.
30
"Czytanie dla pokoju"
Nasza szkoła przyłączyła się do kolejnej inicjatywy czytelniczej, biorąc udział w przeglądzie zorganizowanym przez Kuratora Oświaty oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Akcja pod hasłem „Czytanie dla pokoju” miała na celu przybliżenie literatury pokazującej grozę i tragizm wojny oraz kształtowanie empatii dla ofiar konfliktów zbrojnych. Była odpowiedzią na tragiczne wydarzenia, które dzieją się na Ukrainie i w wielu innych zakątkach świata. W przeglądzie uczestniczyło 45 placówek z województwa podkarpackiego. Reprezentantem naszej szkoły był Filip Henclik, uczeń klasy VII. Gratulujemy wspaniałej postawy!
Szkolne aktywności pierwszoklasistów
- 27
Uczniowie klasy I od pierwszych dni spędzonych w szkole z wielkim zapałem pracują w czasie zajęć. Chętnie wykonują różne zadania i podejmują nowe wyzwania. Mnóstwo pozytywnych wrażeń przyniosło dzieciom m.in. wykonanie korali, które tworzyły z samodzielnie zerwanej jarzębiny. Podczas tego zadania niektórzy uczniowie po raz pierwszy mieli możliwość pracować przy pomocy igły i nitki, lecz jak się okazało dla wszystkich było to bardzo ciekawe zajęcie. Miłe doznania, tym razem kulinarne, towarzyszyły dzieciom również podczas wykonywania owocowych szaszłyków. Nie tylko degustacja, lecz także samo przygotowanie zdrowej przekąski było dla pierwszaków przyjemną czynnością. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przystąpili również do realizacji projektu „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Wykazywali się kreatywnością, dobrą współpracą w grupie i dużą aktywnością m.in. podczas tworzenia lektur w pudełku, gier planszowych czy prac plastycznych nawiązujących do treści lektury „Pilot i ja”. Zapraszamy do obejrzenia wybranych wytworów pierwszoklasistów.
A to Polska właśnie
Pod takim hasłem już po raz trzynasty Szkoła Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu zorganizowała konkurs recytatorski. Ponad stu uczniów z różnych zakątków województwa podkarpackiego przedstawiło utwory o tematyce patriotycznej, którym przyświecały słowa: BÓG – HONOR - OJCZYZNA. Naszą szkołę godnie reprezentowali siódmoklasiści Magdalena Turek i Filip Henclik. Ciekawe interpretacje wierszy s. Bernadety Lipian i Zbigniewa Kobaty, dbałość o kulturę języka, wrażliwość na żywe słowo i wartości duchowe zaowocowały wyróżnieniami w konkursie. Gratulujemy recytatorom i życzymy kolejnych osiągnięć.
Konkurs plastyczno - techniczny „Jesienne drzewo”.
- 15
Każdego roku, 10 października obchodzimy Święto Drzewa. W tym dniu odbywają się ekologiczne akcje uświadamiające nam znaczenie drzew dla człowieka i całego środowiska przyrodniczego.
W ramach obchodów Święta Drzewa w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczno – techniczny „Jesienne drzewo”. Konkurs był skierowany do uczniów klas 1 – 3.
Przedmiotem konkursu jest praca plastyczna przedstawiająca jesienne drzewo, wykonana z wykorzystaniem materiałów wtórnych.
Celem konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kreatywności dzieci, wdrażanie do proekologicznych zachowań, dostrzeganie piękna natury
i znaczenia ochrony środowiska poprzez wykorzystanie materiałów wtórnych.W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas 1 – 3. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością wykonując zarówno prace płaskie jak i przestrzenne.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria prac wykonanych na płaszczyźnie:
1 miejsce – Michał Golenia, klasa 3
2 miejsce – Zuzanna Szewczyk, Laura Szal, klasa 1
3 miejsce – Lena Kawa, klasa 3
Wyróżnienie: Natalia Czyrek (klasa 2), Gabriel Staszewski (klasa 2), Lilianna Kiełb (klasa 3)
Kategoria prac przestrzennych:
1 miejsce – Aleksandra Golenia, klasa 1
2 miejsce – Kamila Kawa, klasa 2
3 miejsce – Mikołaj Harpula, klasa 1
Wyróżnienie – Arkadiusz Homik, klasa 2
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy!
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych i spotkanie z Panią Beatą Krawiec
- 48
W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku jako jeden dzień, a w 2008 roku obchody zostały wydłużone do całego października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz znaczenie biblioteki w życiu szkoły. W naszej szkole z okazji Święta Bibliotek uczniowie wzięli udział w akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Biblioteka zorganizowała z pomocą nauczycieli języka polskiego i wychowawców klas I - III konkursy dla uczniów.
Uczniowie klas I – III wzięli udział w konkursie na najładniejszą zakładkę do książki. I miejsce zajęły: Aleksandra Golenia k. I, Laura Szal kl. I, II miejsce: Lilianna Kiełb kl. III, Kamila Kawa kl. II, Tobiasz Henclik kl. I, III miejsce: Ksawery Olechowski kl. I, Izabela Gwizdak kl. III, Filip Siry kl. I. Wyróżnienie otrzymali: Gabriela Dziubak kl. III, Emilia Kluz kl. I, Filip Kłos kl. III, Oskar Kłos kl. III, Zuzanna Szewczyk kl. I. Uczniowie klas IV – V uczestniczyli w konkursie „Mój ulubiony bohater książkowy”. I miejsce zajęła: Emilia Tomaszek kl. IV, II miejsce: Szymon Świątoniowski kl. V, III miejsce: Patrycja Bosak kl. IV. Wyróżnienie otrzymali: Rita Henclik kl. V, Aleksandra Kozub kl. V, Bartosz Chuchro kl. IV, Kornelia Pelc kl. IV.
O tytuł mistrza frazeologii walczyli uczniowie klas VI – VIII. I miejsce zajął: Jakub Dąbski kl. VIII, II miejsce: Maja Szajnar kl. VII, III miejsce: Weronika Harpula kl. VI. Wyróżnienie otrzymali: Filip Henclik kl. VII, Emilia Dudzic kl. VIII.
4 listopada 2022 r. przedszkolaki i uczniowie klas I – VIII uczestniczyli w warsztatach czytelniczych, które prowadziła Pani Beata Krawiec –dziennikarka, coach, specjalista ds. promocji i reklamy księgarni Nova. Spotkanie odbyło w trzech grupach wiekowych: przedszkolaki, uczniowie klas I- IV i V – VIII. Podczas warsztatów dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-IVdowiedziały się jak funkcjonuje mózg ludzki na bazie kuli plazmowej. Uczestniczyły w czytaniu "bajki bez obrazków", która dostarczyła im wiele radości i wspaniałej zabawy, dowodem czego była ich żywiołowa reakcja. W trakcie czytania bajki pt. „Kicia Kocia mówi Nie” miłą niespodzianką dla przedszkolaków było pojawienie się specjalnego gościa - samej Kici Koci, która od razu podbiła serca małych uczestników. Przywitanie, wzajemne uściski oraz pozowanie do zdjęć z tą bajkową postacią było dla przedszkolaków dużą frajdą. Przeczytanie jednej z przygód – „Kicia Kocia mówi Nie” było tematem do rozmów, że nie wolno ufać obcym osobom i pójść z nieznajomym. Dzieci nauczyły się także kilku gestów w języku migowym. Uczniowie klas I-IV chętnie brali udział w scenkach przygotowanych przez panią Beatę. Wszystkim bardzo spodobała się zabawna wersja ,,Czerwonego Kapturka", w której dzieci przebrane w stroje i posługujące się różnymi rekwizytami wspaniale odgrywały przydzielone im role. Uczniowie starszych klas zostali zabrani przez Panią Beatę w podróż przez historię świata i Polski, podczas której zapoznali się z różnymi rodzajami pisma, mogli obejrzeć ciekawe eksponaty, rekwizyty, przymierzyć wojskowe mundury, dotknąć repliki broni używanej w Wojsku Polskim. . Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły informacje o postaci Krystyny Skarbek, która podczas II wojny światowej była superszpiegiem. Uczniowie zostali „wciągnięci” przez prowadzącą do aktywnego udziału w spotkaniu, zadawali pytania, udzielali odpowiedzi , wyrażali swoje opinie na poruszane tematy. Podczas wszystkich spotkań prowadząca starała się, by uczniowie
znaleźli odpowiedź na pytanie dlaczego czytamy i co nam to daje, ukazała wiele korzyści płynących z czytania. Podkreśliła również ważną rolę nauki, potrzebę ciągłego zdobywania wiedzy, wykształcenia oraz inwestowania w rozwój osobisty. Przedszkolakom i uczniom bardzo podobały się ciekawe i pasjonujące warsztaty z Panią Beatą Krawiec i chcieliby jeszcze w przyszłości wziąć udział w podobnych zajęciach.
Narodowe Święto Niepodległości
- 22
„Polska! O ileż w jednym słowie
może się zmieścić wielkiej treści…”
Z okazji najważniejszego polskiego święta narodowego odbyła się uroczysta akademia o tematyce patriotycznej. Wzruszenia dostarczyło wspólnie odśpiewanie hymnu narodowego przez całą społeczność szkolną, w ramach akcji ,,Szkoła do hymnu”. Inscenizacja poświęcona współczesnej rzeczywistości z nawiązaniem do przeszłości i montaż słowno - muzyczny wprowadził wszystkich uczestników w atmosferę wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości 11. listopada 1918 roku. Scenki teatralne, recytacje i śpiewy zawierały refleksję dotyczącą historii Polski, losów Polaków walczących o wolność, przepełnionych miłością do Ojczyzny i wiarą w zwycięstwo, ale także zadumę nad współczesnym patriotyzmem i pojmowaniem wolności.
Klasowa inscenizacja
- 4
Na lekcji języka polskiego w klasie 7 odbyła się inscenizacja „Dziadów” części II. W przedstawieniu wzięli udział wszyscy uczniowie, wcielając się w poszczególnych bohaterów. Bardzo przekonująco oddali charakter postaci dramatu Adama Mickiewicza. Odpowiednią atmosferę stworzył chór, skłaniając do refleksji na temat człowieczeństwa. Próby aktorskie siódmoklasistów, którzy bardzo zaangażowali się w swoje role, można uznać za udane.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie